Jak sprzedawać na aukcjach internetowych?

Sprzedaż na aukcjach internetowych to bardzo dobre źródło pozyskiwania dochodów. Aby jednak móc odnosić sukcesy na tym wysoce konkurencyjnym rynku trzeba przestrzegać kilku zasad:

1

Na wstępie należy zastanowić się, co chcemy sprzedawać. Możliwości jest bardzo, bo na aukcjach w Internecie sprzedaje się prawie wszystko. Zanim zdecydujemy się na konkretny towar należy sprawdzić jak wygląda konkurencja. Jeśli wiele osób handluje tym samym, taka sprzedaż ma sens jedynie wtedy, gdy jesteśmy w stanie zaoferować niższe ceny. Pamiętajmy o tym, że w Internecie podobnie jak w tradycyjnym handlu musimy sobie wyrobić renomę, dlatego należy oferować tylko i wyłącznie dobre gatunkowo towary. Jeśli chcemy sprzedać coś używanego powinna to być rzecz w dobrym stanie, nieposiadająca ukrytych mankamentów.


2

Wygląd naszej aukcji i opis przedmiotu ogrywają bardzo ważną rolę. Warto nie szczędzić czasu i bardzo się przyłożyć do przygotowania profesjonalnej strony aukcji. Najpierw należy wstawić dobrze przemyślany i krótki tytuł, który będzie jednoznacznie wskazywał, co jest przedmiotem aukcji. Opisując przedmiot trzeba podać jak najbardziej szczegółowe dane, na przykład: rozmiar i skład odzieży czy parametry techniczne wystawianego sprzętu. Opis należy formułować tak, by zachęcić klienta do zakupu, czyli przedstawiamy w punktach główne zalety danego przedmiotu. Aby opis miał ciekawą postać wizualną warto go wykonać w dowolnym, nawet darmowym edytorze html lub w edytorze tekstowym. Jeśli sprzedajesz towar objęty gwarancją koniecznie zaznacz to w opisie, gdyż klienci bardzo chętnie biorą udział w takich aukcjach. Jeśli z jakichś powodów sprzedawca w czasie trwania aukcji będzie niedostępny lub zabraknie na przykład jednego koloru z wystawianych przedmiotów powinien on to jasno zaznaczyć w opisie. Do aukcji koniecznie powinno być dołączone, chociaż jedno zdjęcie. Bardzo ważna jest jego dobra jakość, musi być odpowiedniej wielkości, robione solidnym aparatem fotograficznym a nie aparatem w telefonie komórkowym. Zdjęcie powinno wyraźnie przedstawiać oferowany przedmiot. Zawsze warto umieścić także zdjęcie w miniaturce, bo większość osób w ogóle nie klika w aukcje bez miniaturek.


3

Jeżeli chodzi o ceny mamy do wyboru kilka strategii: możemy prowadzić aukcje bez ceny minimalnej, wybrać licytację z zabezpieczeniem ceny minimalnej a także zdecydować się na z góry określoną cenę przy opcji kup teraz. Każda z tych strategii ma swoje plusy i minusy, należy, więc dobrać ją odpowiednio do rodzaju sprzedawanych przedmiotów.


4

Towary sprzedawane na aukcjach wysyłane są zwykle przez pocztę lub przy pomocy firmy kurierskiej. W aukcji należy wyraźnie wskazać ile wynoszą koszty przesyłki. Sprzedawany przedmiot powinien być wysyłany do klienta jak najszybciej, najlepiej tego samego lub następnego dnia po otrzymaniu przelewu bankowego. Towary należy pakować starannie dbając o to by bezpiecznie i w nienaruszonym stanie dotarły do odbiorcy.


5

Trzeba dobrze przemyśleć czas, w którym wystawiamy aukcję gdyż zwykle o takiej samej godzinie nastąpi także najważniejszy moment, czyli finał aukcji. Należy wybierać takie godziny, kiedy najwięcej osób ma czas wolny. Może to być, więc weekend lub wieczorowa pora dowolnego dnia. Z kolej lepiej nie ustawiać aukcji tak by kończyły się w środku nocy czy wcześnie rano.


6

Bądź uczciwy. Opis przedmiotu oraz zdjęcie zawsze muszą być zgodne ze stanem faktycznych. Nie naciągaj klientów na opłatach za przesyłkę sprzedając towar taniej, natomiast licząc sobie kilka złotych więcej za przesyłkę niż faktycznie ona kosztuje. Takie praktyki zwykle przynoszą rezultat przeciwny do oczekiwanego. Nie odwołuj też bez ważnej przyczyny aukcji przed czasem.


7

Komentarze to bardzo ważna część serwisów aukcyjnych. Należy dbać o to, by mieć jak najwięcej pozytywnych komentarzy, bo to przyciąga klientów. Aby to osiągnąć dobry sprzedawca powinien zawsze odpowiadać na maile z zapytaniami, bezzwłocznie wysyłać przedmioty i być uczciwym w ich opisywaniu. Gdy występujemy jako kupujący to my pierwsi wystawiany komentarz i należy czynić to od razu po otrzymaniu przedmiotu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.11.2009

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 21:12:20

całkiem niezłe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-05 23:49:04

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 11:03:54

statystki statystkami, na szczęscie są jeszcze inne serwisy niż tylko allegro, serio :) Fajnym pomysłem na poszerzenie swojej oferty jest połączenie zakupów grupowych z internetowymi aukcjami - taką możliwość daje np. mergeto.pl, oznacza to, że towar może być sprzedany za niższą cenę, jeśli zbierze się kilku klientów. I myślę, że akurat mój biznes pójdzie bardziej w tym kierunku.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-29 17:26:53

Statystyki pokazują, że najwięcej ludzi przegląda allegro w poniedziałki rano :) Mówię całkiem poważnie- ma to swoje uzasadnienie. Nie chce nam się zabrać do pracy i odwlekamy to na później, racząc się przeglądaniem allegro.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-25 12:57:49

Wygląda na bardzo dobrą poradę doświadczonego sprzedawcy.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-17 22:35:56

Dużo ciekawych i przydatnych informacji zebranych w jednym miejscu.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-01 15:41:28

Doskonała porada. Powiem, że sprawdza się znakomicie.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 22:34:44

Porada bardzo fajnie napisana. Sama też nie raz próbowałam coś sprzedawać za pomocą aukcji raz z sukcesami, innym razem mniej. Wszystko zależy od dobrego zdjęcia. Ludzie przede wszystkim patrzą.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-28 21:23:30

Bardzo spodobał mi się fragment o wybraniu dogodnego terminu i godziny na zakończenie aukcji.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-14 17:56:07

Bardzo rozsądne podejście do tematu. Sama coś o tym wiem z autopsji i zgadzam się z autorem.

Ostatnio zmieniony: 2010-07-18 16:57:38

Fajny pomysł. Moim zdaniem warto także dołączyć informacje o tym co inni sądzą o danym produkcie - sporo tego jest na www.peryskop.pl - a oni pozwalają przekopiować te dane. Z tego co się orientuję to dzięki temu łatwiej uda Ci się sprzedać towar.