Jak rozpoznać fałszywy banknot EURO?

Banknoty EURO emitowane przez Europejski Bank Centralny są międzynarodową walutą obowiązującą w strefie Euro. Obecnie drukowane jest 7 nominałów - 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 EURO. Banknoty posiadają ponad 30 różnych zabezpieczeń lecz nie wszystkie podane są do publicznej wiadomości.

1

WYGLĄD. Wszystkie banknoty posiadają na awersie (wierzch) okna lub bramy – symbole otwartości, a na rewersie (spód) mosty – symbole jedności, połączenia. Mała uwaga: tak naprawdę wszystkie te przedstawione obiekty nie istnieją w rzeczywistości gdyż ich wybór byłby bardzo trudny do ustalenia i akceptacji jednogłośnie dla wszystkich krajów członkowskich. Rozmiary banknotów wzrastają wraz z wartością nominałów. Najmniejszy: 5 EURO 120x62mm, największy: 500 EURO 160x82mm.


2

KOLOR. Banknoty drukowane są naprzemiennie w zimnych i ciepłych kolorach:
5 EURO – tonacja szara
10 EURO – tonacja czerwona
20 EURO – tonacja niebieska
50 EURO – tonacja pomarańczowa
100 EURO – tonacja zielona
200 EURO – tonacja żółta
500 EURO – tonacja fioletowa


3

PAPIER. Papier banknotowy wytwarzany jest z czystych włókien bawełnianych. Dzięki temu posiada większą wytrzymałość i dłuższą żywotność. Właśnie ze względu na bawełnę papier ten jest bardzo specyficzny - jest szorstki i sztywny w dotyku. Nie powinien być ani wiotki ani miękki.


4

SPRAWDŹ DOTYKIEM. Nominały, napisy BCE ECB EZB EKT EKP oraz niektóre motywy na awersie mają wypukły druk lub fakturę wyczuwalne pod opuszkami palców. Jest to zarazem duże ułatwienie dla osób słabo widzących lub niewidomych.


5

POD ŚWIATŁO. Obejrzyj banknot pod światło. Każdy banknot posiada znak wodny na awersie po lewej stronie z wizerunkiem okna lub bramy. W lewym górnym rogu awersu nieregularne znaki układają się nominał.


6

HOLOGRAM. Banknoty 5, 10, 20 EUR posiadają hologramy po prawej stronie banknotu w formie paska. Na hologramie widać na przemian nominał i symbol EURO.
Banknoty 50, 100, 200 i 500 EUR posiadają hologramy po prawej stronie w formie pola prostokątnego. Patrząc pod kątem raz widać nominał a raz okno lub bramę.


7

NITKA. W każdy banknot zatopiono w papierze nitkę zabezpieczającą na której jest napis EURO i wartość nominału. Patrząc pod światło nitka wygląda jak ciemna linia.


8

MIKRODRUK. Oprócz napisów składających się z dużych liter i cyfr zastosowano również tzw. mikrodruk. Może być w formie mikroskopijnego druku lub mikroskopijnych otworków, nakłuć tworzących napis. Mikrodruk można odczytać np. pod lupą i zawsze powinien być czytelny i wyraźny.


9

PASEK OPALIZUJĄCY. Na rewersie banknotów 5, 10 i 20 EURO przy oglądaniu pod różnymi kątami widoczny jest pasek opalizujący a na nim nominał i symbol EURO.


10

FARBA KOLOROWA. Banknoty 50, 100, 200 i 500 EURO mają w prawym dolnym rogu na rewersie nominały wydrukowane farbą zmieniającą kolor z fioletowego na zielony lub brązowy w zależności od kąta patrzenia.


11

ULTRAFIOLET. Jeśli masz lampę ultrafioletową wówczas możesz sprawdzić kilka dodatkowych zabezpieczeń. Sam papier nie reaguje na światło UV, natomiast są w nim zatopione różnokolorowe nitki które świecą w tym świetle. Na awersie, w lewym górnym rogu flaga Unii Europejskiej zmienia kolor na zielony a gwiazdy na niej na pomarańczowo. Ponadto na awersie w środkowej części banknotu świecą się gwiazdy i kółka. Na rewersie most, mapa Europy i nominał zmieniają kolor na żółty lub zielony.


12

NUMER SERYJNY. Na koniec coś dla analityków. Każdy banknot ma unikatowy numer seryjny. Numer ten musi spełniać następujący warunek: liczba utworzona poprzez zastąpienie litery znajdującej się na początku numeru seryjnego przez jej pozycję w alfabecie łacińskim (A to 1, B to 2, C to 3, itd.) musi w wyniku dzielenia przez 9 pozostawiać resztę 8.

Tutaj możesz sprawdzić również dolary:
http://www.zaradni.pl/porada/7319,jak_rozpoznac_falszywe_dolary


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.08.2011

Komentarze

bardzo dobra porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 21:32:18

Zgadzam się z przedmówczynią.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-11 20:58:01

Porada bardzo przydatna, ponieważ mamy do czynienia z euro, chociażby jadąc na Słowację po winko:). Tak na poważnie, to istotne punkty zostały tu opisane i położony nacisk, na co mamy zwracać, mając takie banknoty w ręku. Duży plus dla Autora. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-18 17:10:29