Jak rozliczyć podatek VAT od sprzedaży na Amazonie?

Amazon to niekwestionowany globalny lider branży e-commerce. Firma ma szczególnie silną pozycję na rynku Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Wiele firm z Polski wykorzystuje platformę Amazon właśnie do sprzedaży na wielu różnych rynkach Unii Europejskiej. Co oczywiste, firmy sprzedające na Amazonie powinny odprowadzać VAT zgodnie z prawem Unii Europejskiej oraz prawem Polskim.

1

Dlaczego warto sprzedawać na Amazonie?

Dlaczego warto sprzedawać na Amazonie?

Amazon jest aktualnie jedyną platformą, która jest obecna na wszystkich liczących się rynkach Unii Europejskiej, w tym na ogromnych rynkach Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Konsumenci z tych dwóch krajów wydają na zakupy on-line łącznie kilkakrotnie więcej niż Polacy.
Amazon daje także możliwość promocji swoich produktów za pomocą kampanii reklamowych. To nie tania, ale skuteczna forma dotarcia do klientów zainteresowanych zakupem.


2

FBA, czyli Fulfillment By Amazon

Program FBA jest jedną z największych przewag konkurencyjnych Amazonu. W skrócie polega on na tym, że Twoja firma dostarcza towar nie do klientów, a do magazynów Amazona (w Polsce lub za granicą). To sam Amazon realizuje pełną logistykę Twojego produktu, łącznie ze zwrotami. To właśnie z mechanizmów sprzedaży na Amazonie wynikają trudności z rozliczeniem podatku VAT od sprzedaży.


3

Rozliczenia VAT - z czego wynikają trudności?

Na sposób rozliczenia podatku VAT mają wpływ między innymi model współpracy z Amazonem w programie FBA, oraz fakt, że prowadzimy sprzedaż do wielu krajów europejskich. Przykładowo w zależności od modelu współpracy FBA będziemy mieli obowiązek rejestracji jako podatnik VAT w trzech lub nawet w siedmiu krajach europejskich. 


4

Różne kraje, to różne reguły naliczania podatku VAT

Zasadniczą różnicą są stawki podatku VAT. Przykładowo podstawowa stawka podatku VAT w Polsce to 23%, natomiast w Niemczech to 19%. Ale na tym różnice się nie kończą. W poszczególnych krajach różne są terminy rozliczeń, częstotliwość składania deklaracji VAT, a nawet zasada przeliczania kwoty podatku między walutami. 


5

Jak sobie z tym poradzić?

Podmioty realizujące sprzedaż na dużą skalę z reguły korzystają z doradztwa kancelarii podatkowych, utrzymują także własny dział księgowości. Natomiast nawet największe podmioty mogą i powinny wspierać się specjalistycznymi narzędziami ułatwiającymi rozliczenie podatku VAT. Jest kilka możliwości automatyzacji rozliczenia podatku VAT od sprzedaży na Amazonie, jedną z nich jest aplikacja Taxology, która jako jedna z nielicznych jest partnerem w programie Amazon SPN.Podsumowując, wymagania związane z rozliczeniem podatku VAT od realizacji sprzedaż do wielu krajów mogą być uciążliwe i mniejsze podmioty mogą sobie z tym nie poradzić samodzielnie. Natomiast korzyści wynikające z dostępu do tak znacznego rynku, jak Unia Europejska, powodują, że warto poświęcić czas na formalności, aby długoterminowo i bezpiecznie rozwijać się na międzynarodowym rynku.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.11.2020

Komentarze