Jak prawidłowo rozliczać samochód w firmie?

To jeden z ważniejszych i bardziej skomplikowanych kosztów firmy. Zarówno zakup, jak i rozliczanie paliwa, stanowi spory procent ogółu kosztów. Ponieważ samochód w naszej firmie, może funkcjonować w kilku zasadniczych formach własności, zależnie od nich, przepisy przewidują różne formy rozliczenia kosztów, związanych z użytkowaniem samochodu. A oto podstawowe zasady rozliczania kosztów samochodu i paliwa.

1

Samochody stanowiące własność firmy, wprowadzone do ewidencji środków trwałych – ich zakup, nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Koszty, związane z użytkowaniem, odliczamy w równych ratach amortyzacyjnych – miesięcznie, kwartalnie, lub jednorazowo, na koniec roku. Rozliczenie podatku VAT, zależy od tego, jaki samochód został zakupiony. Od zakupu samochodu osobowego, mamy prawo odliczyć 60 % podatku, nie więcej niż 6 000 zł. Przy zakupie samochodu ciężarowego, mamy prawo do odliczenia pełnego podatku VAT, jak również odliczenia od zakupów paliwa. Sprzedaż samochodu firmowego stanowi przychód opodatkowany – z zaliczeniem wartości nie zamortyzowanej w koszty


2

Samochody użytkowane przez firmę w oparciu o umowy leasingu – raty leasingowe, jak również wszelkie opłaty i inne koszty, związane z leasingiem, stanowią koszty uzyskania przychodu. Rozliczenie podatku VAT, odbywa się na tych samych zasadach, co rozliczenie samochodu firmowego – w zależności od rodzaju pojazdu.


3

Samochody użytkowane przez firmę w oparciu o umowy najmu – raty za najem stanowią koszty uzyskania przychodu. VAT – zależnie od rodzaju pojazdu.


4

Prywatne samochody właścicieli – rozliczenie kosztów należy udokumentować za pomocą ewidencji przebiegu pojazdu, kilometrówki, oraz faktur za paliwo. Mamy również prawo, do zaliczenia w koszty wszelkich napraw, pod warunkiem, że w danym miesiącu, były również zakupy paliwa.


5

Zasadniczo – nie mamy prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie paliw do samochodów osobowych i innych o ładowności do 3,5 t (z wyjątkami). Przy silnikach hybrydowych czy elektrycznych VAT od energii elektrycznej odliczamy zawsze w całości.


6

Samochody, użytkowane przez naszych pracowników, rozliczamy ryczałtowo, na podstawie kilometrówki.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Rozliczenie samochodu, nie jest proste. Lepiej poradzić się fachowca, niż popełnić błąd, który może przy kontroli sporo nas kosztować !


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.08.2009

Komentarze

Ciekawa i przydatna porada.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 18:52:38

No nie wiem czy od energii do silników elektrycznych do samochodów osobowych odliczych pełen VAT :-)