Jak płacić mniej za ogrzewanie mieszkania przy zainstalowanych podzielnikach ciepła?

Jak płacić mniejsze rachunki za centralne ogrzewanie? Dlaczego warto oszczędzać i jak to zrobić najlepiej? To pytanie zadaje sobie każdy, bo opłaty za nasze ciepło w mieszkaniu, to aż ponad połowa opłat za mieszkanie.Dlaczego warto oszczędzać ciepło? Obniżenie kosztów ogrzewania naszych mieszkań o około 10 %- to miesiąc grzania za darmo. Jak to zrobić,przedstawię w kilku poniższych krokach.

1
Mata zagrzejnikowa.Fot.pochodzi ze strony LeroyMerlin. Mata zagrzejnikowa.Fot.pochodzi ze strony LeroyMerlin.

Sprawdź czy wszystkie grzejniki są odsłonięte.Za kaloryferem zamontuj matę izolacyjną najlepiej pokrytą warstwą aluminium. Ciepło oddawane z grzejnika będzie odbijane bardziej do wewnątrz pomieszczenia.Takie maty można bez problemu zakupić w marketach budowlanych.


2
Termoregulator ustawiamy na 2.5 Termoregulator ustawiamy na 2.5

Staraj się zawsze w swoim mieszkaniu utrzymać stałą temperaturę- najlepsza to około 20-21 stopni Celsjusza.Przy ustawieniu termoregulatora na 2.5 możemy uzyskać taką temperaturę, jeśli na zewnątrz mamy 0 stopni Celsjusza.Błędem jest przy temperaturze 0 stopni zwiększać temperaturę w mieszkaniu do 23 stopni Celsjusza (pokrętło na 3- 3.5), gdyż wtedy właśnie z pomieszczenia ucieka dużo ciepła (10-15%) niż przy mniejszych temperaturach 20 stopniowych.Jeśli odczuwamy jednak chłód, to już sprawa nieszczelnych okien. Gdy chcemy mieć temperaturę około 23 stopnie Celsjusza, to zawsze zapłacimy dużo więcej, a prawie nie odczujemy różnicy w pomieszczeniu.


3

Nie wychładzaj swoich pomieszczeń, później będzie ci trudno z powrotem je ogrzać.
Dobrym sposobem jest zasłanianie szyb, każdej z osobna materiałowymi roletami.Zawsze zasłaniamy po zmierzchu. Odsłaniamy całkowicie gdy świeci słońce. Podczas pochmurnej pogody oczywiście w dzień tylko częściowo. Pamiętajmy, aby nie zasłaniać kaloryferów, nie wieszać na nich i suszyć prania.


4
Higrometr zadba o naszą wilgotność powietrza w mieszkaniu. Higrometr zadba o naszą wilgotność powietrza w mieszkaniu.

Zadbajmy o naszą wilgotność w mieszkaniu.Gotujmy tylko pod przykryciem. Kąpiele nasze powinny być krótsze w sezonie grzewczym.Do kontrolowania temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczenia pomocny jest higrometr.


5

Wietrz swoje mieszkanie bardzo krótko ale intensywnie. Na ten czas zakręcaj termoregulatory i to w każdym pomieszczeniu.Otwieraj również drzwi w innych pomieszczeniach. Jeśli twoje grzejniki nie są pod parapetem, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie nad nimi półek, wtedy ciepłe powietrze przemieści się na środek pomieszczeń a nie pod sufit.Na noc , podczas gotowania, wychodzenia z domu ustawiaj termostat na 1- 1.5.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.10.2012

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:27:54