Jak oszczędzać w funduszach inwestycyjnych?

Spotykając się z propozycją inwestowania na rynku funduszy inwestycyjnych najczęściej spotkamy się z ofertą tzw. polisy inwestycyjnej (Axa, Aegon, Skandia, Generali lub innych firm). Rzadko, niestety, otrzymamy informację o innych, alternatywnych możliwościach. Spośrób poniżej wymienionych metod polecam punkt 2) oraz 3), zależnie od czasu trwania inwestycji.

  • dostęp do Internetu, pieniądze :)
1

Kupno funduszy w okienku bankowym.

a) Ile to kosztuje? Najczęściej zapłacimy prowizję od wpłaty. Czasem nawet kilka procent. Prawie zawsze ten sam fundusz można zakupić całkowicie bez prowizji.

Dlatego jest to kosztowny sposób na inwestowanie w fundusze.

b) Podatek? Płacimy przy każdej wypłacie zysków z funduszu.


2

Kupno funduszy na internetowej platformie takiej jak np. mBank.

a) Ile to kosztuje? Nic. Choć trudno w to uwierzyć, nie płacimy tutaj żadnej opłaty za zakup, za sprzedaż ani żadnej opłaty w trakcie inwestowania.

b) Podatek? Płacimy przy każdej wypłacie zysków z funduszu.

To najlepsze miejsce gdy chcemy inwestować krócej niż 5 lat. Nie ponosimy żadnych kosztów, ale płacimy podatek przy sprzedaży lub zamianie funduszy


3

Kupno funduszu w polisie inwestycyjnej. Takie produkty oferują firmy Axa, Aegon, Skandia, Generali, Compensa, HDI i inne.

a) ile to kosztuje. Polisa tego typu pobiera rocznie od ok 1% do prawie 4% dodatkowej opłaty za korzystanie z takiego produktu.

b) Podatek - największą zaletą tego typu produktów jest brak podatku "Belki" przy dokonywanych konwersjach.

Jeżeli inwestujemy na dłużej niż 5 lat polisa okaże się bardziej zyskownym wyborem niż np. mBank (opłaty w polisie mogą być niższe niż podatki płacone przy zamianie funduszy na platformach opisanych w kroku 2.


4

Plany systematycznego oszczędzania.

a) ile to kosztuje? Najczęściej jest związane z opłatą przy wpłacie pieniędzy - opłatą, która w zamian za systematyczne oszczędzanie jest niższa niż w okienku bankowym.

b) Podatek naliczany jest od wypłacanych zysków

Także i w tym przypadku z reguły te same fundusze można nabyć bez prowizji (np. w punkcie 2)


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zanim zainwestujesz pieniądze warto poznać różne możliwości.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.12.2009

Komentarze