Jak oszczędzać na studiach?

W momencie pisania tej porady trwają wakacje. Nieuchronnymi krokami zbliża się inauguracja roku akademickiego. Dla wielu osób studia to czas, w którym w natłoku zajęć zapominamy o kontroli w wydawaniu pieniędzy. A właśnie w tym okresie życia każda złotówka liczy się podwójnie.

  • determinacja
1

Mieszkanie czy akademik

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie dość ekonomicznym krokiem może się okazać przeprowadzka do akademika. Zazwyczaj akademiki są o kilkaset złotych tańsze od mieszkań(zależy od miasta). W ten sposób oszczędzając np. 300PLN miesięcznie w ciągu roku uzbierasz sobie na całkiem fajne wakacje


2

Niemarkowe produkty

Na cenę produktu składa się wiele czynników takich jak koszt produkcji, marketing, marże dla producenta, hurtowni, sklepu.
Warto spróbować kupować produkty, w których czynniki inne niż koszty produkcji są możliwe małe.
W praktyce oznacza to, że warto przestać kupować znane z reklam, markowe produkty. Często ich jakość tylko nieznacznie(o ile w ogóle) przewyższa jakość tanich zamienników, a możemy oszczędzić spory procent wartości produktu. Jeżeli w ciągu miesiąca oszczędzimy powiedzmy 100PLN w ten sposób to pod na wakacje będziemy mogli kupić sobie w miarę dobry rower. Warto?


3

Jedzenie na mieście czy gotowanie?

Jedzenie w restauracjach, fast foodach jest szybkie i wygodne, ale nie ma wątpliwości, że dość nieprzyjemne dla naszego portfela. Jeżeli będziesz w ciągu tygodnia 3 razy gotował sobie to jesteś w stanie oszczędzić dziennie koło 15PLN(zależy od miasta, w którym studiujesz). W ciągu roku zaoszczędzisz koło 1500PLN.


4

Oszczędzanie dla osób wyjątkowo zdeterminowanych

Aby nie nadwyrężyć swojego portfela możesz posunąć się również do drastycznych metod. Jedną z nich może być na przykład oszczędzanie na przyborach pozornie najpotrzebniejszych takich jak papier toaletowy(możesz defekować na swojej uczelni bądź też w innych bezpłatnych miejscach publicznych tj. supermarkety).


5

Uwagi i spostrzeżenia

- Foto: http://www.flickr.com/photos/59937401@N07/5929474535/


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.07.2011

Komentarze