Jak oszczędzać na opłatach rocznych za kartę debetową lub kartę kredytową?

Posiadasz kartę kredytową lub debetową z opłatą za kolejny rok posiadania? Męczy Cie już kolejny wydatek ponoszony jedynie za to, że w portfelu masz kawałek plastyku, który ułatwia Ci życie? Kierując się tą poradą, możesz nieco zaoszczędzić na opłacie pobieranej przez Twój bank. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak sformułowana jest Taryfa Opłat i Prowizji oraz regulamin korzystania z kart płatniczych w banku, w którym prowadzisz swój rachunek, ale jeżeli pozycje Taryfy, które radzę Ci sprawdzić będą miały korzystne warunki, możesz zaoszczędzić często nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Będzie to wymagało od Ciebie chwilowego poświecenia i cierpliwości, ale dla każdych pieniędzy które mogą zostać na naszym rachunku, warto się trochę pomęczyć.

  • karta debetowa
  • karta kredytowa
  • rachunek bankowy
1

Przede wszystkim znajdź swoją Taryfę Opłat i Prowizji, mogłeś/aś ją dostać przy otwieraniu rachunku, ale najlepiej jak poszukasz aktualnej na stronie internetowej swojego banku lub poprosisz o nią w oddziale.


2

Przyjrzyj się części dotyczącej korzystania z kart płatniczych/kredytowych. Powinny Cię zainteresować pozycje dotyczące:
- wydania karty
- wznowienia karty
- opłata za kolejny rok posiadania karty


3

Dodatkowo sprawdź, czy jest jakakolwiek opłata za zastrzeżenie karty. Zazwyczaj nie ma, ewentualnie może się zdarzyć pod pewnymi warunkami, np. zastrzeżenie będzie bezpłatne dla kart skradzionych lub zagubionych


4

Sprawdź również, czy przy wspomnianych przeze mnie zapisach są przypisy, czy na przykład opłata roczna nie jest pobierana za rok z dołu - wówczas dalsze kroki nie będą miały sensu gdyż opłata za poprzedni okres i tak zostanie naliczona


5

Jeżeli nie ma takiej opcji, porównaj ile wynosi opłata za kolejny rok użytkowania karty (lub wznowienie, jeśli kończy Ci się termin ważności), a ile opłata za wydanie. Częstokroć opłaty za wydanie nie ma, albo jest bardzo niska.


6

Jeżeli faktycznie jest spora różnica to zaoszczędzenia w przypadku wydania nowej karty zamiast opłacania starej, nie wahaj się, tylko przejdź do zastrzeżenia poprzedniej karty (oczywiście znając już treść tej porady , przygotuj się odpowiednio do tego kroku, na przykład zabezpieczając się pod względem posiadania gotówki na jakieś tydzień lub dwa)


7

Zastrzeżenie karty należy potraktować tutaj jako rezygnację z jej posiadania, przy czym rezygnujesz z konkretnego egzemplarza do którego przypisana jest już opłata za kolejny rok posiadania. Na zastrzeżenie karty jest kilka sposobów, zależą one od Twojego banku, może się to odbyć:
- samodzielnie przez konto internetowe
- poprzez serwis telefoniczny


8

Jeżeli Twój bank udostępnia opcję zastrzeżenia karty samodzielnie w serwisie internetowym, po prostu zaloguj się na swoje konto, znajdź zakładkę karty, wyświetl szczegóły wybranej karty i powinieneś znaleźć gdzieś w pobliżu opcję zastrzeżenia


9

Dzwoniąc do serwisu telefonicznego, do zastrzeżenia karty prawdopodobnie nie będziesz nawet potrzebować danych do logowania, zazwyczaj wystarczą Twoje dane do potwierdzenia tożsamości. Przy zastrzeganiu karty najlepiej podać jako powód zagubienie, zawsze można stracić kartę w dziwny sposób i bać się o jej bezpieczeństwo


10

Kolejnym krokiem jest zamówienie nowego egzemplarza, najlepiej od razu, tego samego dnia. Zamówienie karty również może się odbyć poprzez serwis internetowy bądź infolinię (wówczas już po logowaniu). Na nowa kartę zazwyczaj czeka się od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni, w zależności od tego jakim listem jest wysłana.


11

Jeśli bank daje Ci taką możliwość to do nowej karty możesz ustanowić sobie taki sam PIN jak do poprzedniej.


12

W ten sposób masz cały czas tą samą kartę (może z kilku- lub kilkunastodniową przerwą), a w kieszeni, a raczej na rachunku zaoszczędzone kilkanaście złotych.


13

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj o sprawdzeniu, jak wyglądają wspomniane na początku opłaty w Twoim banku, jeśli nie ma różnicy miedzy ceną nowej karty a ceną za dalsze użytkowanie, albo różnica ta jest niewielka, nie warto się męczyć. Jeśli jednak różnica występuje i jest spora, możesz zaoszczędzić te pieniądze.

  • Pamiętaj, że zastrzegając kartę, nie rezygnujesz z posiadania karty w ogóle, rezygnujesz tylko i wyłącznie z konkretnego egzemplarza, za który może Ci zostać za chwilę pobrana opłata.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.04.2013

Komentarze

Własnie między innymi na podstawie moich doświadczeń z mBankiem powstała ta porada - a wiele naszych banków ma podobne zasady. Można zaoszczędzić trochę pieniędzy ;)
Dzięki za tą poradę :) Niedługo mi się kończy okres roku od wzięcia karty i aby nie płacić opłaty musiałbym w ciągu tego roku zrobić 120 transakcji... Czyli w tym musiałbym chyba po 5 dziennie robić na małe kwoty, żeby uniknąć tej opłaty :) A tutaj z tego co widzę u mnie (mBank) wydanie nowej to tylko 10 zł (przy 70 zł - opłata za rok).
Ocena - 5,
Pozdrawiam ;)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-25 21:39:51