Jak oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii pozwoli nie tylko zmniejszyć nasze wydatki na prąd, ale przyczyni się również do ochrony środowiska. Warto więc zastosować się do kilku prostych wskazówek by polepszyć nasz sposób wykorzystywania energii.

1

Wyłączaj urządzenia! Nie pozostawiaj ich w trybie „stand by” , czyli czuwania. Tryb ten sprawia, że urządzenia ciągle pobierają prąd. Tryb czuwania nie jest nam na przykład potrzebny w używanej okazyjnie drukarce (nawet jeśli raz dziennie coś drukujemy, całodzienne włączenie drukarki w trybie uśpienia jest zbędne). To samo odnieść możemy do sprzętu grającego, telewizora czy mikrofali, wszystko zależy od tego których z tych urządzeń używany najrzadziej.


2

Gaś światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Wydaje się banalne, a jednak jest to często popełniamy błąd np. zaświecone światło w kuchni czy przedpokoju podczas gdy my oglądamy telewizję w zupełnie innym pomieszczeniu, w którym oczywiście również mamy zaświecone światło. Wyrobienie w sobie nawyku wyłączania światła zaraz po wyjściu z danego pomieszczenia pozwoli zaoszczędzić więcej energii niż możemy się tego spodziewać.


3

Zainwestuj w żarówki energooszczędne. Warto zmienić nasze żarówki na energooszczędne jednak tak naprawdę wymiana taka ma sens tylko w tych pomieszczeniach, w których światło jest stale zaświecone przez co najmniej 2 godziny. Nie spełni więc swojej roli taka wymiana na energooszczędne żarówki w toalecie czy łazience.


4

Zmień swoje nawyki związane z korzystaniem z pralki. Włączaj ją tylko gdy masz pełny bęben prania. Opcji prania wstępnego używaj tylko do mocno zabrudzonych ubrań.


5

Zwróć uwagę na ustawienie swojej lodówki, powinna stać w miejscu chłodnym i nie wystawionym na promienie słoneczne. Nie wkładaj do niej gorących bądź bardzo ciepłych dań, napojów. Dbaj również o to, by drzwi lodówki nie pozostawały zbyt długo otwarte.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2009

Komentarze

Zmiana taryfy na dwustrefową jako taka nie przyczynia się do zmniejszenia ilości zużywanej w domu energii elektrycznej, a jedynie do zmniejszenia rachunków za energię. A i to nie zawsze...

Ostatnio zmieniony: 2010-09-16 12:15:13

Inwestycja zmiany licznika z jednotaryfowego na dwutaryfowy  wraz ze wszystkimi procedurami nie jest opłacalna dla urządzeń pobierających małą moc. W przypadku ogrzewania zdecydowanie tak w przypadku gdy użytkujemy piece akumulacyjne - pobierają moc podczas nocnej taryfy a 'oddają' ciepło w dzień lub też układy elektryczne do pieców kaflowych. Ogólnie jednak jest to bardzo drogie źródło pozyskiwania ciepła do ogrzania pomieszczeń.  A może zainwestować w alternatywne czyli odnawialne źródła energii - ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody? Zapraszam wkrótce na mój profil :)
Niektórzy jeszcze twierdzą, że czasami warto przejść na taryfę z dwoma strefami czasowymi (dzienna i nocna), w szczególności gdy możemy włączać pralki, zmywarki po godzinie 21. Nie przeliczałem dokładnie, czy to się opłaca, ale prawdopodobnie warto to zrobić tylko i wyłącznie gdy zużywamy naprawdę dużo prądu (dogrzewamy dom piecykiem elektrycznym, nagrzewamy wodę etc.).