Jak odróżnić uczciwą firmę pożyczkową od oszusta?

Nikt nie jest w stanie policzyć, ile firm pożyczkowych funkcjonuje na polskim rynku. Nie istnieje tez powszechny monitoring oceniający rzetelność funkcjonowania wszystkich firm pożyczkowych. Jak zatem odróżnić uczciwą i rzetelną firmę pożyczkową od podejrzanego parabanku?

1

Rynek pożyczek pozabankowych

Dzisiaj firmę pożyczkową, może założyć dosłownie każdy. Nie ma żadnych wymagań odnośnie np. posiadania odpowiedniego kapitału założycielskiego. Czy też, legitymowania się niekaralnością. Nic dziwnego zatem, ze na rynku działa cala masa małych, średnich i dużych firm pożyczkowych. A państwo je nie kontroluje – bo uznano, ze firmy te nie stanowią zagrożenia dla stabilności polskiego systemu finansowego.


2

Ile jest wart rynek pożyczek pozabankowych?

Na skutek zaniechania kontroli państwowej, niezwykle trudno jest określić – ile tak naprawdę, jest wart rynek pożyczek gotówkowych. Jednak Związek Firm Pożyczkowych, który skupia największe firmy działające głównie w Internecie szacuje, że rynek pożyczek pozabankowych wart jest około 5 miliardów złotych rocznie. Natomiast liczbę pożyczkobiorców, oszacowano na prawie 4 miliony osób rocznie (to 12% dorosłych Polaków).


3

Resort finansów wkracza do gry

Resort finansów wkracza do gry

Po skandalu z parabankiem Amber Gold, resort finansów postanowił rynek pożyczek pozabankowych nieco ucywilizować. I dlatego przygotowywana jest ustawa o zakładaniu i funkcjonowaniu firm pożyczkowych. Zdaniem znawców branży, proponowane przez fiskus zmiany idą w dobrym kierunku. Ale… resort finansów nie zamierza tworzyć Rejestru firm Pożyczkowych! Dlaczego? Ponieważ fiskus (ani jakakolwiek inna instytucja np. KNF, NBP czy UOKiK) nie czuje się odpowiedzialny za ten segment rynku i nie chce być kojarzony z nim w razie jakichkolwiek problemów. Jednak Rejestr Firm Pożyczkowych w końcu powstał (www.rfp.org.pl). Jego organizatorem jest Związek Firm Pożyczkowych i jest on dostępny bezpłatnie, dla wszystkich Polaków. W rejestrze jest obecnie ponad tysiąc firm pożyczkowych które można sprawdzać. To oczywiście niewiele w porównaniu z ilością firm działających na rynku. Ale przynajmniej wiadomo – czy firma która oferuje nam pożyczkę została już sprawdzona. I czy działa zgodnie z przepisami prawa.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.03.2015

Komentarze