Jak odróżnić nowe groszówki od starych?

Moneta jest wykonana z stopów różnych metali. Po wycofaniu jej z obiegu jej wartość jest zależna już tylko zawartego w niej metalu. W pewnych sytuacjach koszt materiału użytego do produkcji monety jest wyższy niż jej nominał. Takim przykładem monety są nasze grosze. Jak łatwo bez odczytywania daty wydania odróżnić te "cenniejsze" od tych mniej wartościowych?

  • Silny magnes np. z silniczka.
1

Monety dawniej i dziś.

Monety dawniej i dziś. Grosze wydają się być identyczne. Różni je data wydania i skład chemiczny.

Pierwotnie wartość monety była utożsamiana z wartością zawartego w niej kruszcu. Monety były złote, srebrne i miedziane. Zaletą tych metali była ich trwałość i odporność na korozję. Oczywiście najgorzej sprawdzały się miedziaki.
Dzisiaj monety to nośnik wartości umownej. Koszt materiału w przypadku większych nominałów jest znacznie niższy niż reprezentowana przez nie wartość. Odwrotnie jest w przypadku małych nominałów. Tutaj wartość kruszcu zbliża się do wartości nominalnej monety, aż po jej wielokrotne przekroczenie w przypadku 1 czy 2 groszy.


2

A co jeśli będzie kolejna denominacja?

A co jeśli będzie kolejna denominacja? Starsze grosze wpadają pomiędzy magnesami na dno obudowy po silniczku.

Metodą inwestowania skrzętnie wykorzystywaną przez numizmatyków jest lokowanie pieniędzy w rzadko wydawanych monetach. Ich niewielki nakład gwarantuje sukcesywny wzrost wartości kolekcjonerskiej. Inaczej działają drobni inwestorzy skupując monety, których wartość nominalna jest niższa od wartości kruszcu, z którego zostały zrobione. Monety na pewno wyjdą kiedyś z użycia, na przykład podczas denominacji, a ich nośnik stanie się bezużyteczny jako pieniądz. Pozostanie stop metali.


3

Rozróżnienie monet za pomocą pola magnetycznego.

Rozróżnienie monet za pomocą pola magnetycznego. Nowsze grosze lewitują w centrum działania pola magnetycznego.

Nowe grosze nie są już zbudowane tylko z metali kolorowych. Stare będące w obiegu wciąż reprezentują sobą większą potencjalną wartość.
Do ich odróżnienia i to bardzo szybko wystarczy zwykły w miarę silny magnes stały.
Magnes natychmiast wyłowi groszówki zawierające metale ferromagnetyczne, przy tej wadze jednostkowej niewiele warte. Zostaje nam na magnesie mnóstwo nowych groszówek i na kupce pozostałe starsze nie reagujące na pole magnetyczne.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Starsze grosze niemagnetyczne opadają na powierzchnię magnesu. Starsze grosze niemagnetyczne opadają na powierzchnię magnesu.
Nowsze grosze przeczą prawu grawitacji i wiszą zawieszone w polu magnetycznym. Nowsze grosze przeczą prawu grawitacji i wiszą zawieszone w polu magnetycznym.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.09.2016

Komentarze