Jak obliczyć rzeczywisty zysk z lokaty?
Oferty banków potrafią być nieźle zakręcone. Lokaty, które dają 12% w ciągu trzech miesięcy, to niemalże norma. Jak czytać tego typu promocje? Jak poprawnie policzyć rzeczywisty zysk z lokaty? Ten poradnik pomoże Ci lepiej zrozumieć triki, którymi szafują banki.
- • Kapitał na założenie lokaty.
Czytaj między wierszami. Banki potrafią wyrabiać różne wygibasy, dzięki czemu umowy o np. lokaty pełne są rozmaitych kruczków. Upewnij się, że dobrze rozumiesz każde pojęcie zawarte w umowie i uważaj na tzw. twórczą księgowość.
Nie wierz, że "6% na 3 miesiące" oznacza, że po trzech miesiącach dostaniesz odsetki w wysokości 6% z wpłaconej kwoty. Wymogi prawne zmuszają banki do tego, by wszelkie oprocentowanie podawać w skali roku. Idąc tym tropem widzimy, że 6% na 3 miesiące daje tak naprawdę 1,5% (ponieważ 3 miesiące to 1/4 roku, dzielimy 6% przez 4, co daje 1,5%).
Aby obliczyć rzeczywistą stopę zwrotu z lokaty, postępuj wg schematu:
1) Oblicz, ile zarobiłbyś na lokacie w ciągu roku (pomnóż oprocentowanie przez wpłacony kapitał).
2) Podziel liczbę 12 przez długość trwania lokaty (w miesiącach).
3) Liczbę z punktu 1. podziel przez liczbę z punktu 2.
Otrzymana kwota to odsetki, które przyrosną na Twojej lokacie. Oczywiście to kwota brutto.
Pamiętaj, że Twój zysk z lokaty jest często podawany w formie brutto. Musisz od tego odliczyć podatek.
Wyjątkiem są tzw. lokaty jednodniowe, które są sprytnie skonstruowane, co pozwala na uniknięcie obowiązku podatkowego.
Mało znana kwestia: wolno Ci się targować! Możesz negocjować oprocentowanie lokat. Tu pojawia się jednak pewien problem - bankowcy nie mają obowiązku podjąć negocjacji. W efekcie przywilej negocjowania oprocentowania lokaty otwierany jest tylko przed bogatszymi depozytariuszami (czyli takimi, który dysponują kwotą min. 100 000 zł).
Uwagi i spostrzeżenia
- •Moje osobiste spostrzeżenie: często jest tak, że tzw. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe (SKOK) mają lepsze oprocentowania lokat od banków. Należy spełnić jednak pewien warunek: nabyć członkostwo w SKOK-u (koszt około 100 zł).
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 21:52:16
Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 09:19:52
Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 10:37:17
Dodaj komentarz