Jak obliczyć procent prosty?

Z tej porady dowiesz się jak obliczyć procent prosty. Ta porada pomoże ci szczególnie wtedy gdy planujesz założyć lokatę w banku. Dzięki niej będziesz wiedział ile możesz zyskać, w zależności od tego na jaki procent ulokujesz swoje oszczędności, na jak długi okres czasu oddasz je do banku i od tego jaki kapitał początkowy uruchomisz.

  • kasa
  • kalkulator
1

Niech K oznacza twój kapitał początkowy, czyli mówiąc po prostu ilość pieniędzy, które chcesz wpłacić . Niech r oznacza stopę odsetek jaką oferuje ci bank za dany okres czasu. Przez T oznaczmy czas trwania danego okresu czasu na jaki opiewa oferta lokaty. W przypadku typowego banku oczywiście dany okres czasu to najczęściej rok, czyli 365 dni lub 12 miesięcy. Przez t oznaczymy czas oszczędzania, czyli mówiąc po prostu jak długo zamierzasz trzymać swoje pieniądze na lokacie. Przyjmijmy założenie, że oprocentowanie w skali okresu czasu T nie zmienia się niezależnie od tego, w którym momencie zdecydujesz się wypłacić pieniądze, czyli niezależnie od tego jak długo będziesz trzymał pieniądze na lokacie.


2

Jak obliczyć jaki otrzymasz zysk z odsetek?

Jeśli przez Z oznaczymy twój zysk z odsetek, to:

Z = (K x r x t) / T


3
źródło: flickr.com, autor: Leo Reynolds źródło: flickr.com, autor: Leo Reynolds

Przykład 1:

Masz ofertę lokaty bankowej na 5% w skali roku. Zamierzasz jednak wypłacić swoje pieniądze po upływie 9 miesięcy. Na jaki zysk możesz liczyć przy założeniu, że zdeponujesz w banku 44.000zł ?
Z = (44.000 x 0.05 x 9) / 12 = 1.650 zł. Zatem po upływie 9 miesięcy wypłacisz z banku swój kapitał początkowy 44.000 zł + 1.650 zł odsetek czyli łącznie będziesz wtedy posiadał 45.650 zł.


4

Przykład 2:

Masz ofertę lokaty bankowej na 5% w skali roku. Twój znajomy chce pożyczyć od ciebie pieniądze oferując 3% w skali 7 miesięcy z możliwością wypłaty wcześniejszej na żądanie z należnymi odsetkami. Która oferta jest lepsza, przy założeniu, że ulokujesz swoje oszczędności na 6 miesięcy?
Odsetki jakie uzyskasz z lokaty bankowej po 6 miesiącach wyniosą:
Z = (K x 0.05 x 6) / 12 = 0.025 x K. Ten wynik oznacza, że po 6 miesiącach w przypadku lokaty bankowej uzyskasz odsetki w wysokości 2,5% kapitału początkowego.
Odsetki jakie uzyskasz od twojego znajomego po 6 miesiącach wyniosą:
Z = (K x 0.03 x 6) / 7 = 0.0257 x K. (wynik przybliżony, zaokrąglony do 3-go miejsca po przecinku). Ten wynik oznacza, że po 6 miesiącach w przypadku pożyczenia pieniędzy znajomemu uzyskasz odsetki w wysokości 2,57% kapitału początkowego.
Zatem oferta znajomego okazuje się lepsza.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.03.2011

Komentarze