Jak obliczyć cenę obligacji notowanej na giełdzie?

Jeżeli chcesz inwestować w obligacje notowane na rynku Catalyst, musisz wiedzieć, że cena obligacji podana w arkuszu nie jest ceną, jaką zapłacisz za jedną sztukę - jak to jest w przypadku akcji. W tej poradzie dowiesz się, jak obliczyć cenę obligacji, która jest notowana na giełdzie.

  • Rachunek maklerski, pieniądze
1

Sprawdź, jaka jest cena obligacji, którą jesteś zainteresowany. W arkuszu masz podane dwie ceny: cena kupna (BID), czyli najlepsza cena, po jakiej możesz sprzedać obligację (o ile ją masz) i cenę sprzedaży (ASK), czyli najlepsza cena, po jakiej możesz kupić obligację. Jeżeli chcesz kupić obligację natychmiast, do obliczeń musisz wziąć cenę ASK. Jeżeli masz czas, umieść swoją cenę powyżej ceny BID i czekaj, aż ktoś chętny sprzeda Ci obligację. Ta metoda nie gwarantuje jednak, że nabędziemy obligację, bo ktoś może zaoferować cenę lepszą od naszej.


2

Cena podana w arkuszu nie przedstawia ceny obligacji. Cena w arkuszu to wartość obligacji określona w procentach. 100 oznacza, że zapłacisz cenę równą cenie nominalnej obligacji (100%). Każda wartość powyżej oznacza, że zapłacisz więcej niż cena nominalna, zmniejszając tym swój zysk na obligacji. Odwrotnie jest, gdy cena jest poniżej 100 - wtedy nasz zysk rośnie (mierzony oprocentowaniem obligacji). Wartości nominalne obligacji znajdziesz na stronie rynku Catsalyst: http://www.gpwcatalyst.pl/instrumenty_notowane


3

Do ceny, jaką zapłacisz za obligacje dolicz odsetki, jakie zostały naliczone do tej pory. Wartość odsetek znajdziesz w tabelach odsetkowych dostępnych tutaj: http://www.gpwcatalyst.pl/tabele_odsetkowe


4

Dolicz prowizję swojego maklera.


5

Wykonując wszystkie te kroki masz cenę obligacji. Podsumowując: cena jaką zapłacisz za obligację wynosi:
cena nominalna x cena w arkuszu /100
+ wartość naliczonych odsetek
+ prowizja maklerska liczona od ceny nominalnej x ceny w arkuszu/10


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Każda inwestycja na rynku kapitałowym wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części kapitału. Jeżeli nie wiesz, jak działa instrument w jaki inwestujesz, to nie inwestuj. Najpierw zapoznaj się z tematem, a potem wróć na rynek.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.10.2010

Komentarze

Przydatne, ale wole inne sposoby inwestowania pieniędzy :)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-03 21:41:48