Jak nie wybierać OFE?

Kolorowe reklamy w telewizji namawiają nas do wyboru OFE. Najczęściej dzieje się tak przed 10 stycznia i 10 lipca. Są to daty w których osoba, która nie wybrała OFE jest jest rozlosowywana. Przedstawia się to często jako wielkie nieszczęście bo "Nasz fundusz miał większy zarobek w tamtym półroczu, a ty trafisz do najgorszego! Stracisz SWOJE pieniądze!" - co jest oczywistą bzdurą i kłamstwem. Pokażę teraz czemu obywatele nie powinni tracić czasu na wybór OFE i wszystko co z tym związane.

1

Zacznijmy od tego, że pieniądze w OFE nigdy nie były, nie są i nie będą twoje. Jest to obowiązkowa składka od której jeżeli dobrze pójdzie, zobaczymy tylko odsetki. O "bogatej złotej jesieni" czy "emeryturze pod palmami" zafundowanej przez OFE można tylko pomarzyć.


2

"No dobrze, ale dlaczego nie zadbać o przynajmniej wysokość tych odsetek?" - ponieważ się nie da. Do OFE zostaje przekazane zaledwie 1/5 naszej składki. Wszystkie OFE muszą "inwestować" według ścisłych reguł tzn. 60% w obligacje państwowe które ze względu na rosnącą inflację nie przynoszą żadnego zysku. 36% w akcje krajowe - zdaje się, że można wybrać które akcje idą w górę a które w dół, ale praktycznie cała giełda ma taki sam kierunek - albo cała rośnie albo cała spada, przykład na to mieliśmy w 2007 roku. Pozostałe 4% to depozyty bankowe i waluty które wcale nie rosną, oraz ryzykowne akcje (takie które zarabiają) których wielkość w portfelu nie może przekroczyć 1,4%.
W dłuższej perspektywie drobne różnice między poszczególnymi OFE zostają zniwelowane.
Zarobki przyszłego emeryta będą zależne od wybranego OFE zaledwie o kilka groszy miesięcznie.


3

W losowaniu nie trafisz do najgorszego OFE. Nie tylko dlatego, że wszystkie są najgorsze. Losowanie odbywa się tylko wśród funduszy które osiągnęły wynik lepszy od średniej biorąc pod uwagę wszystkie OFE.


4

Nacjonalizacja OFE.
OFE zostanie znacjonalizowane, tak jak stało się to na Węgrzech. Dziura budżetowa jest zbyt duża a pieniądze w OFE zbyt wielkie i kuszące dla polityków. Już dziś widzimy jak udający liberała Tusk "kładzie łapę" na OFE, próbując składki przekierować do ZUS.


5

Uwaga!
Choć OFE nie są zbyt produktywne to jednak 1/5 składki tam odprowadzanej zapewni nam przynajmniej 1/3 dochodów na przyszłej emeryturze. Jeżeli wybór będzie między OFE a ZUS wybierzmy jednak OFE.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • W przygotowaniu następna część Jak nie wybierać IKE?

  • Wszystkich których interesuje przyszła emerytura polecam blog autorstwa Cynik9 http://dwagrosze.blogspot.com/


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.12.2010

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 14:22:41