Jak nie wybierać IKE?

W pierwszej części tego poradnika opisałem jak nie wybierać OFE. Teraz zajmę się tym jak nie wybierać IKE (tak zwanego trzeciego filara) - czyli w naszym przypadku w ogóle nie wybierać. IKE czyli Indywidualne Konta Emerytalne, w odróżnieniu od pozostałych dwóch filarów (czyli ZUS i OFE) jest całkowicie dobrowolny. Jednak rząd i reklamy w TV usilnie nas do nich przekonują. Zarządzany jest zazwyczaj przez te same instytucje, które zarządzają pieniędzmi w OFE, ale w odróżnieniu do nich są to "nasze pieniądze". Dodatkowym bonusem by zainwestować w IKE miało być zwolnienie z podatku Belki, pod warunkiem, że nie wypłacimy pieniędzy do emerytury. Kilka powodów dla których zamiast w IKE lepiej zainwestować w inne miejsca.

  • Zdrowy rozsądek, przyda się też kalkulator do obliczeń.
1

Rządowi brakuje pieniędzy, więc kładzie swoje łapska na drugim filarze. Gdy zabraknie mu jeszcze więcej pieniędzy, pod ręką ma nasz trzeci filar, który "zabezpieczy" dla "naszego dobra". Może się wydawać to nie realne w końcu to "nasze pieniądze" - ale przypominam, że na początku reformy emerytalnej drugi filar również był reklamowany jako "twoje pieniądze".


2

Indywidualne konta emerytalne są zwolnione z podatku Belki, ale tylko jeżeli wypłaci się je na emeryturze. Gdy wydarzy się jakiś straszny wypadek można je wypłacić wcześniej ale traci się 19% z zysków i zazwyczaj potrącana jest prowizja która znacząco obniża nasze zyski. Czy nie lepiej mieć bezpieczną lokatę tzw. jednodniową która również omija podatek belki, lub pieniądze zainwestować w jakieś fundusze inwestycyjne albo akcje, które będą dostępne w każdej chwili i w dłuższej perspektywie przyniosą większy zysk?


3

Wiele osób twierdzi, że konieczność regularnych wpłat do IKE wymusza na nich systematyczność w odkładaniu pieniędzy. Mam dla nich lepsze rozwiązanie - zlecenie stałe, które automatycznie np. co miesiąc odłoży nam jakąś kwotę.


4

Jeżeli obywatelu, to co napisałem nie jest przekonywujące to postaraj się wybrać taki IKE który przynieść ci może największy zysk. Generalnie nie wybierałbym towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie używa się kombajnu do zboża w celu zbierania ziemniaków, prawda?


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • http://dwagrosze.blogspot.com/ godny polecenia blog o oszczędzaniu i inwestowaniu na emeryturę i nie tylko.

  • wpis ma na celu pobudzenie wyobraźni czytelnika i ma wspomóc jego edukację finansową. Nie jest rekomendacją inwestycyjną. Każdy kto inwestuje robi to na własne ryzyko.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.12.2010

Komentarze