Jak napisać e-booka?

Napisać książkę jest trudno. Jednak satysfakcja wynikająca z jej napisania wynagradza nam ciężką pracę. Na e-booku można zarobić wydając go w jednym z wydawnictw internetowych. Jeśli chodzi o publikacje elektroniczne, bardzo popularne są poradniki tzw. „How to”, które pokazują jak wykonać daną rzecz lub uczą oprogramowania itp. Taki poradnik (e-book) można wydać w formie elektronicznej, papierowej lub nawet w formie audio. Autorzy najlepszych publikacji elektronicznych zarobili nawet po 50.000zł. Pokażę Ci tutaj jak stworzyć dobrą książkę nie będąc ekspertem w dziedzinie na której temat chcesz pisać. Przeprowadzę Ciebie przez tajniki pisania ebooka czyli jak ułatwić sobie pracę i szybciej napisać a przy tym, osiągnąć dobry efekt.

1

Zastanów się nad tytułem, ponieważ to właśnie tytuł Twojej książki będzie tym co przyciągnie lub zniechęci potencjalnego czytelnika. Pomyśl także nad ilością stron (przybliżona ilość), ilość stron nie powinna przekraczać w ebooku 120 stron, nie może być za długa, nie pisz grubych książek, nie lej wody, skup się nad praktycznością twojego ebooka. Zrób sobie konspekt pracy


2

Zacznij zbierać informację na temat który chcesz pisać. Dużo na wybrany temat znajdziesz w takich serwisach jak YouTube gdzie można znaleźć dużo filmików pokazujących jak coś zrobić, napisać, opanować jakąś technikę itp. Ważne jest aby rozumieć po angielsku, ponieważ większość jest właśnie w tym języku. Chociaż w naszym Ojczystym tez znajdzie się coś dla Ciebie na pewno. Więc znajdź temat oglądaj filmy, korzystaj także z innych źródeł wedle uznania. Rób notatki.


3

Kiedy już zgromadzisz potrzebne informacje i je zanotujesz, zrób sobie mapę myśli, spisz na kartce krok po kroku co będziesz robił. Zapisz sobie ważne informacje związane z Twoją książką, tak aby się nie pogubić w czynnościach.


4

Kiedy już będziesz miał materiały, notatki a także ułożone w głowie to co chcesz ująć przystąp do tworzenia pisania ebooka. Należy tylko się zastanowić jak go pisać. Czy Wiesz, że można napisać ebooka nie pisząc ani słowa (nie liczę notatek). Możesz stworzyć swoją książkę nie pisząc w ogóle i to nie będzie żadna kradzież, to będzie Twój autorski ebook. O tym w następnym kroku.


5

Wiec ta metoda pisania swojej książki nie pisząc ani słowa polega na tym, aby wziąć dyktafon, włączyć go i mówić do niego. Tak, właśnie, nagrywać swój tekst. Godzina mówienia to jest około 20 stron A4 tekstu. Zastanów się ile przez godzinę napiszesz stron A4, zastanawiając się, przerywając pisanie, przerwy na zrobienie kawy itp. Jako początkujący myślę że napiszesz około 10 stron. Mówiąc przez godzinę, możesz mieć 20-25 stron jeśli wiesz już dokładnie co mówić. Pamiętaj o tym żeby nie była za długa Twoja książka. Stwórz 5 –6 godzin nagrania głosowego, to równa się 100-120 stron A4.


6

Następny etap to, spisanie ze słuchu na kartkę. Najlepiej od razu do edytora tekstowego na Twoim komputerze. Czyli wykonanie tzw. transkrypcji. Ważne nie rób tego sam, ponieważ jest to bardzo męczące i wyczerpujące, po spisaniu należy jeszcze poprawić tekst, może jakieś zmiany drobne, poprawić błędy które powstały podczas spisywania. Gwarantuje Ci że jeśli przepiszesz nagranie, to na tyle się zmęczysz że nie będzie więcej sił na poprawki i zmiany. Zleć to komuś, a później otrzymany tekst przeczytaj i popraw.


7

Gratulacje. Właśnie napisałaś/napisałeś swoją książkę, praktycznie w ogóle nie pisząc. Taka forma jest stosowana powszechnie przez światowej sławy pisarzy. Wydają książki coraz mniej pisząc. Należy zaznaczyć, że to nie jest żadna kradzież, czy zlecenie napisania ebooka. Pamiętaj Ty i tylko Ty jesteś autorem swojej książki, a metody dla ułatwienia sobie życia to Twoja indywidualna sprawa. Powodzenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.09.2010

Komentarze

Pomysł z dyktafonem mi się podoba. Chyba spróbuję jak będę miał pomysł i natchnienie na sam temat :)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-08 02:00:04

Żeby napisać dobrego e-booka trzeba mieć pomysł i bardzo dużo czasu.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 19:38:05

Tak naprawdę napisanie czegokolwiek to nic trudnego dla tego, kto chce to zrobić. Gorzej z samą treścią książki lub e-booka, by nie było to napisane na kolanie wypracowanie pełne błędów stylistycznych itd. Ponadto trzeba umieć trafić w gust czytelnika.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-17 14:27:42

A ile może kosztować zlecenie przepisania/napisania z dyktafonu ?

Ostatnio zmieniony: 2011-08-15 00:39:14

>@dominisia:
>Czytałam kiedyś poradnik na temat właśnie jak napisać e-booka, czyżbyś czytał ten sam? Bo spostrzeżenia są bardzo podobne. Nie mówię oczywiście, że to źle, bo fajnie zebrać najważniejsze myśli w jedno miejsce i zwięźle je opisać. Porada ogółem na +
>
Czytałem bardzo wiele poradników na ten temat. Zapewne zebrałem wszystko w jedno miejsce.

Ostatnio zmieniony: 2011-04-09 12:27:06

Czytałam kiedyś poradnik na temat właśnie jak napisać e-booka, czyżbyś czytał ten sam? Bo spostrzeżenia są bardzo podobne. Nie mówię oczywiście, że to źle, bo fajnie zebrać najważniejsze myśli w jedno miejsce i zwięźle je opisać. Porada ogółem na +

Ostatnio zmieniony: 2011-04-07 14:22:27

Myślę, że nad tytułem można zastanowić się w trakcie lub po napisaniu ebooka. Łatwiej jest bowiem wtedy nawiązać do treści.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 22:24:32

Dokładnie. Znależć dobry temat jest bardzo cieżko, nawet trudniej niż kupić sparwny używany samochód

Ostatnio zmieniony: 2011-03-07 21:24:35

Najtrudniej to chyba zabrać się do pisania. Trzeba mieć pomysł na siebie. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 16:35:45