Jak jeździć samochodem?

Jak jeździć samochodem, żeby ograniczyć spalanie paliwa? Patrząc na ceny paliw na stacji benzynowej czujesz rozdrażnienie? Wiesz, że jeżdżąc szybciej można jeździć taniej? Masz świadomość, że możesz sporo zaoszczędzić? Chciałbyś jeździć ekonomicznie, ale nie wiesz jak? Dobrze trafiłeś. Poniżej znajdują się porady, których stosowanie pozwoli Ci na zmniejszenie zużycie paliwa nawet o 30 procent.

1

Każdy wie, że dynamiczna jazda nie sprzyja niskiemu spalaniu paliwa. Staraj się jeździć płynnie; unikaj częstego hamowania i gwałtownego przyśpieszania. Najmniej energii samochód zużywa poruszając się ze stałą prędkością.


2

Im wyższe obroty, tym większe spalanie, dlatego dobrze jest jak najwcześniej zmieniać bieg na wyższy


3

Zapamiętaj, że tania jazda na „luzie”, inaczej biegu jałowym to mit, w dodatku jest niebezpieczna. Staraj się przewidywać sytuację na drodze i na przykład przed krzyżowaniem możliwe wcześnie zacznij hamować silnikiem i redukuj biegi aż do zatrzymania się


4

Gdy sytuacja wymaga gwałtownego przyśpieszenia, staraj się robić to przy możliwie wysokich obrotach. Silnik spala więcej paliwa, gdy robimy to z niskich obrotów, ponieważ w tym przypadku komputer sterujący maksymalnie otwiera zawory.


5

Warto wiedzieć, że zwiększając prędkość z 120 do 140 km/h silnik może spalić nawet do 20 procent więcej paliwa. Wynika to z większego oporu powietrza. Niestety prawa fizyki nie oszukamy.


6

Ciśnienie w kołach musi być na odpowiednim poziomie. Im koła szersze, tym większe zużycie paliwa. Te dwie zasady odnoszą się do prawa mówiącego, że większe opory toczenia negatywnie wpływają na spalanie.


7

Jeśli planujesz postój dłuższy niż 30 sekund wyłącz silnik, jeśli oczywiście nie ma to wpływu na Twoje bezpieczeństwo.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.03.2011

Komentarze

ok

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:35:45

albo rowerem jak nie hulajnogą :)... przydałby się jakiś wujek szejk :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 15:08:36

Interesujące, zobaczymy czy się sprawdzi ;) chociaż niedługo i tak będzie się bardziej opłacało jeździć autobusami :/

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 14:55:27