Jak inwestować z zyskiem w fundusze inwestycyjne?
Posiadane oszczędności warto zainwestować w pewien sposób, aby przede wszystkim chronić je przed utratą siły nabywczej, a dodatkowo, aby pomnażać je. Zysk z zainwestowanych oszczędności można osiągnąć na szereg różnych sposobów. Między innymi kupując jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Problem jednak w tym, że taki typ inwestowania niesie za sobą pewne ryzyko, o czym informowani są wyraźnie wszyscy klienci, którzy interesują się taką formą inwestycji. Jak zatem powinniśmy inwestować w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych, aby móc na tym zyskiwać jak najwięcej, przy ponoszeniu minimalnego ryzyka?
Wybór funduszu
Pierwszym krokiem na drodze ku racjonalnemu inwestowaniu w fundusze inwestycyjne będzie wybór odpowiedniego dla nas funduszu. Żadne TFI nie zagwarantuje nam, że nasza inwestycja przyniesie zysk. Zawsze istnieje pewne, choć minimalne, ryzyko braku zysku, a nawet utraty części czy całości posiadanych oszczędności.
Generalnie, zasada w inwestowaniu w fundusze inwestycyjne jest taka, że im większe ryzyko, tym większa możliwość wypracowania wysokich zysków. Prawdopodobieństwo wysokiego zysku rośnie wraz ze wzrostem poziomu ryzyka. Jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować wyższe ryzyko, możemy inwestować w najbardziej ryzykowne fundusze akcyjne, które inwestują pieniądze klientów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli chcemy inwestować przy większym bezpieczeństwie swoich środków finansowych, możemy kupować jednostki funduszy zrównoważonych lub funduszy obligacji.
Jak w praktyce zainwestować?
Jeśli wiemy już, w jaki fundusz chcemy zainwestować, pozostaje nam znalezienie TFI, za pośrednictwem którego będziemy dokonywali takich inwestycji. Można kupować jednostki uczestnictwa w funduszach za pośrednictwem tradycyjnych dystrybutorów, czyli oddziałów terenowych TFI lub za pośrednictwem internetowych platform. Drugi ze sposobów najczęściej daje większe możliwości w zarządzaniu swoimi inwestycjami. Rejestrując konto użytkownika na platformie internetowej TFI użytkownik uzyskuje:
• Dostęp do składania zleceń nabycia jednostek uczestnictwa,
• Możliwość umarzania jednostek uczestnictwa,
• Podgląd inwestycji.
Musimy być świadomi tego, ze przy zakupie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, bez względu na ich typ przyjdzie nam ponieść koszty związane z opłatami dystrybucyjnymi. Niekiedy, przy korzystaniu z promocji w TFI można uniknąć opłacania takich kosztów. Kolejnym kosztem będzie koszt pobierany przy zbyciu jednostek uczestnictwa, chyba że ich wartość będzie niższa niż z chwilą ich nabywania. W takich sytuacjach TFI najczęściej rezygnują z pobierania opłat za umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszach.
Najkorzystniejsze dla klientów jest dokonanie inwestycji na platformie transakcyjnej pozwalającej na aktywną zmianę typu funduszu kilka razy do roku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Daje to możliwość reagowania na zmiany rynkowe poprzez zmianę portfela inwestycyjnego. Zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych na takich platformach internetowych może być zwolniony z opłat inwestycyjnych. Atutem takiego inwestowania jest stały dostęp do kilkuset ofert wielu Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, w ramach których można przenosić swoje środki finansowe.
Jak wypracować największy zysk?
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne powinno opierać się na zasadzie maksymalizacji zysku przy ponoszeniu minimalnego ryzyka. Nie trzeba posiadać tak naprawdę rozległej wiedzy na temat inwestowania w fundusze, aby przeprowadzać takie inwestycje w sposób najbardziej efektywny. Trzeba być aktywnym inwestorem, który szybko potrafi zareagować na zmieniające się warunki rynkowe i przenosić swoje środki finansowe w instrumenty najbardziej dochodowe w danym czasie. Jeśli inwestuje się biernie i długoterminowo, nie można myśleć nawet o wysokich zyskach z takich inwestycji. Bierni inwestorzy często muszą długo czekać na to, aby np. odbudować straty w swoich inwestycjach, podczas gdy aktywny inwestor jest w stanie nie tylko uniknąć ponoszenia strat, ale i swoją szybką reakcją zmaksymalizować zyski.
Aktywne inwestowanie wymaga analizy bieżących trendów rynkowych, w czym pomagają publikowane m.in. w sieci internetowej przez ośrodki analityczne wyniki funduszy inwestycyjnych i wyniki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Należy inwestować w fundusze, które są liderami w swojej kategorii, w okresie ostatniego miesiąca, dwóch lub trzech. Pomnażać kapitał można inwestując tylko wtedy, gdy notowania funduszu rosną. Co prawda, największe zyski można wypracować kupując jednostki uczestnictwa w dołku cenowym, ale wcale nie jest powiedziane, że fundusz ten odrobi straty w przyszłości. Lepiej więc będzie kupować wyłącznie jednostki uczestnictwa o dodatnich stopach zwrotu.
Dodaj komentarz