Jak inwestować w fundusze inwestycyjne - część 2?
Ta porada to rozwinięcie części pierwszej: "Jak inwestować w fundusze inwestycyjne".
Gdzie znaleźć wyniki finansowe funduszy?
Wyniki finansowe funduszy możemy sprawdzić na wielu stronach internetowych. Sam korzystam z Money.pl, ze względu na jego prostotę.
1. Wejdź na http://www.money.pl/fundusze/porownanie/ . Na tej stronie znajduje się ranking funduszy. Jeśli chcemy sprawdzić rankingi różnych typów funduszy, to wybieramy je z paska po lewej stronie.
W tabeli widać wyniki z poszczególnych okresów: 1, 2, 3, 6, 12, 18, 24 i 36 miesięcy.
2. Aby posortować fundusze według ich zysków z poszczególnych okresów kliknij na strzałki znajdujące się pod okresami. Zależnie od tego, którą klikniesz fundusze zostaną uporządkowane malejąco lub rosnąco.
Jak zarobić na funduszach inwestycyjnych?
Naszym zadaniem jest wybranie funduszu, który osiągnie dobre wyniki w przyszłości.
Proponuję wybrać takie fundusze, które regularnie miały dobre wyniki w przeszłości. Słowo "regularnie" jest tu ważniejsze, niż "dobre". Lepszy jest fundusz, który regularnie rocznie zarabia 15-25% od takiego który w ubiegłym roku zarobił 70%, dwa lata temu 14%, a wcześniej miał straty.
Jeśli dokładnie sprawdzimy wyniki funduszy mających rok temu ogromne zyski (ponad 100 %) to zauważymy, że wcześniej ich wyniki wcale nie były takie dobre, a niektóre z nich miały straty. Po prostu raz miały szczęście.
Czym są fundusze hedgingowe?
Są to także instytucje inwestujące za nas pieniądze. W Polsce fundusze typu hedge oferuje tylko jedna instytucja - Superfund. Od zwykłych funduszy inwestycyjnych różnią się tym:
mają więcej możliwości inwestowania naszych pieniędzy. Mogą zarówno kupować akcje jak i dokonywać krótkiej sprzedaży, która pozwala im zarobić, gdy giełda spada.
są bardziej ryzykowne od funduszy akcji, ale możliwy zysk jest o wiele większy. Gdy polska giełda traciła 25% w 6 miesięcy, jeden z tych funduszy zyskał ponad 40%.
niektóre fundusze hedgingowe są niedostępne dla zwykłych inwestorów, bo wymagają minimalnej inwestycji na poziomie 100 000 euro.
Podsumowanie
Fundusze to instytucje inwestujące za nas pieniądze. Pobierają za to małe opłaty.
Fundusze inwestujące w akcje oferują większy zysk, ale też większe ryzyko.
Inwestujące w obligacje dają mniejszy zysk przy mniejszym ryzyku.
Im więcej procent funduszu stanowią akcje, tym większa szansa na osiągnięcie wysokiego zysku, ale także większe ryzyko straty.
Istnieją też fundusze inwestujące w surowce, nieruchomości, wybrane działy gospodarki. Są też takie, które inwestują za granicą.
Jeśli chcemy wybrać dobry fundusz, to sprawdźmy dokładnie jego wyniki z ostatnich kilku lat. Nie wybierajmy tych, które raz miały szczęście.
Istnieją też fundusze hedgingowe, które różnią się od zwykłych funduszy. Mogą np. zarabiać podczas spadków.
Podobne porady:
http://www.zaradni.pl/porada/3539,jak_i_w_co_inwestowac
http://www.zaradni.pl/porada/3559,jak_rozpoczac_inwestowanie_na_foreksie
http://www.zaradni.pl/porada/3578,jak_dobrze_inwestowac_na_gieldzie
http://www.zaradni.pl/porada/3648,jak_zostac_milionerem
http://www.zaradni.pl/porada/3750,jak_zabezpieczyc_swoja_przyszlosc_finansowa
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-10-11 18:07:55
Dodaj komentarz