Jak efektywnie wykorzystywać czas?

Często mamy wrażenie, że jest tyle do zrobienia, a brakuje nam czasu na wykonanie każdej z czynności. Ten tekst jest dla osób, które mają poczucie, że ciągle brakuje im czasu na zrobienie tego co by chciały i jak ten czas znaleźć. Najpierw zrobicie plan Waszych tygodniowych zajęć, a potem spróbujecie go zoptymalizować.

  • duża kartka papieru, długopis, ciche i spokojne miejsce
1

Po pierwsze znajdź miejsce, gdzie możesz w spokoju usiąść i przemyśleć swój problem. Tak, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Spróbuj na kartce papieru napisać plan swoich zajęć w tygodniu. Plan ten będzie mieć formę tabeli.


2

Na górze kartki wypisz nazwy siedmiu dni tygodnia. Zrób teraz dla nich kolumny. Pamiętaj, żeby robić to w ten sposób by mieć dużo miejsca na kartce. Dlatego zalecam do tego zadania dużą kartkę, może być format A4.


3

Kiedy masz już kolumny zacznij uzupełniać swój plan tygodnia. W pierwszej kolejności wpisz na nim czynności, które wykonujesz zawsze, bo są twoimi obowiązkami (np. praca,zajęcia na uczelni). Mogą to być krótkie zdania, tak byś zrozumiał ich sens. Na lewo lub gdzieś obok od napisanej czynności wypisz umowne godziny jej trwania (np. zajęcia na studiach od 10 do 15).
Później zacznij dodawać pozostałe czynności, które zazwyczaj wykonujesz w ciągu dnia. Zaznaczaj przy nich umowną godzinę ich trwania.


4

Kiedy plan tygodniowy jest gotowy przejrzyj go. Pomyśl o czynności, którą masz zamiar wykonać lub wykonywać (np. chcem chodzić na basen 1 raz w tygodniu). Sprawdź czy możesz zrezygnować z jakiejś aktywności w ciągu tygodnia by zyskać czas na zrobienie tej czynności, którą chcesz. Możesz też zobaczyć, gdzie w twoim tygodniowym planie są wolne chwile, godziny i zastanowić się czy możesz je wykorzystać do swojego celu.


5

Jeśli dojdziesz do wniosku, że masz dwie czynności które chcesz wykonać, ale nie ma możliwości wykonywać je równocześnie to musisz ustalić, która z nich jest dla Ciebie ważniejsza i zrezygnować z tej mniej ważnej.
Pamiętaj: jeśli naprawdę nie masz na coś czasu nie próbuj na siłę robić kilku rzeczy, bo możesz potem tego żałować. Z czasem odbije się to na twoim zdrowiu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.07.2010

Komentarze

Ciekawe wskazówki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-25 20:37:47

To się nazywa wyznaczanie sobie priorytetów. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-26 13:20:55