Jak efektywnie inwestować w drugiej połowie 2009 roku?

Celem artykułu jest podpowiedź w jaki sposób efektywnie inwestować swoje nadwyżki finansowe w obecnym czasie. Prostym, jasnym językiem przedstawiam poradę zarówno dla początkujących inwestorów, jak również dla tych którzy myślą o przebudowie swojego portfela inwestycyjnego.

1

W co warto inwestować w obecnym czasie? To pytanie które każdego dnia stawiane jest przez analityków, doradców inwestycyjnych i finansowych, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, właścicieli dużych firm oraz miliony prywatnych inwestorów z całego świata. Jedno pytanie i bardzo wiele odpowiedzi. Nie istnieje bowiem jedna uniwersalna recepta, nie ma reguły dobrej dla wszystkich.
Celem tego artykułu jest jedynie podpowiedź jaki instrument finansowy może wydać się ciekawy w drugim półroczu roku 2009. Podejmując jednak prywatne decyzje inwestycyjne musimy pamiętać, że zbudowanie optymalnego portfela inwestycyjnego zależy od kilku czynników, których pominąć przy wyborze indywidualnej strategii nam nie wolno. Szczególnie ważny jest tu okres na jaki planujemy zainwestować posiadane środki. Nie bez znaczenia jest również wielkość posiadanego przez nas kapitału, jak również nasze podejście do ryzyka inwestycyjnego, a co za tym idzie oczekiwana stopa zwrotu z całości inwestycji. Nie zapominajmy również o najmodniejszym od dwóch lat słowie – dywersyfikacji.

W sierpniu 2007 roku, czyli w początkach trwającej już blisko dwóch lat bessy na rynku coraz głośniej zaczęto mówić o Lokatach Strukturyzowanych. Czym jest lokata struktyryzowana i na co szczególnie należy zwrócić uwagę w wyborze odpowiedniej – na to pytanie odpowiedź zamieszczam w osobnym artykule. Tutaj zajmę się tylko najważniejszymi kwestiami. Ostatnie dwa lata to prawdziwy „wysyp” tego rodzaju instrumentów finansowych.
Bez wątpienia lokaty strukturyzowane to ciekawa alternatywa dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i nie akceptują straty zainwestowanych środków. Gwarancja kapitału to zaleta z którą trudno dyskutować. Choć 2009 rok pod względem ilości nowych lokat strukturyzowanych jest zdecydowanie skromniejszy niż 2008 to nadal na rynku można znaleźć te z bardzo ciekawą strategią inwestycyjną, umożliwiającą potencjalnemu nawet drobnemu inwestorowi inwestowanie środków w segmenty rynku niedostępne w innych przypadkach. Dodatkowo możliwość oparcia jednej struktury o różne segmenty rynku (akcje, surowce, waluty) zwiększa szanse na zrealizowanie zakładanej strategii inwestycyjnej.
Podstawową wadą lokat strukturyzowanych jest okres na jaki jesteśmy zmuszeni „zamrozić” nasze środki – najczęściej jest to okres 3 lub 4 lat (pojawiają się również struktury z okresem zapadalności jeden rok).
Pamiętajmy jednak – jak zawsze przy budowaniu odpowiedniego portfela inwestycyjnego, tak samo w przypadku wyboru odpowiedniej struktury musimy być ostrożni. Wyniki z zakończonych już lokat strukturyzowanych często pozastawiają wiele do życzenia – zanim więc wybierzemy odpowiednią dokładnie zapoznajmy się z jej regulaminem, strategią oraz zasadami partycypacji w zysku. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii niezależnego specjalisty na ile założenia przyjęte przez twórców struktury są realne do osiągnięcia. Pewnym jednak jest, że nie na strukturach powinniśmy budować całą naszą strategię inwestycyjną. Należy je traktować jako urozmaicenie portfela oraz alternatywną formę jego dywersyfikacji.

Gorącym tematem ostatnich lat – jeśli nie najgorętszym – są nieruchomości. Gdzie i za ile kupić, czy ceny spadną czy wzrosną, w którym banku otrzymam najkorzystniejszy kredyt hipoteczny a w którym otrzymam go w obecnej sytuacji w ogóle? Kilka razy w ciągu każdego dnia tematy te poruszane są poprzez wszelkiego rodzaju media. Biorąc pod uwagę ciągle spadające ceny mieszkań, bardzo małą płynność tego rodzaju inwestycji, zdecydowanie wyższą podaż nad popytem szczególnie na rynku deweloperskim odpowiedź na pytanie czy warto kupić teraz mieszkanie nasuwa się sama. Zakup mieszkania w drugiej połowie 2009 roku wydaje się być obarczony sporym ryzykiem, tak więc jeśli nie jest to upragnione pierwsze, własne lokum rozsądnym wydaje się ten rok przeczekać.

A co w takim razie z akcjami? Po katastrofalnym roku 2008 pierwsze półrocze bieżącego roku przyniosło znaczne odbicie. Najlepsze fundusze akcyjne


2

opis porady


3

opis porady


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.11.2009

Komentarze

Szkoda że porada już nieaktualna.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:07:23