Jak chronić kartę płatniczą?

Żyjemy w czasach wszechobecnych różnego rodzaju kart płatniczych. Wiele osób nie może bez nich funkcjonować. Stosujemy je do transakcji bezgotówkowych jak i gotówkowych. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Czy pamiętamy żeby chronić kartę płatniczą? Oto kilka porad jak to robić.

1

Gdy korzystamy z bankomatu dobrze jest sprawdzić czy gdzieś w pobliżu nie ma zainstalowanej kamery, która byłaby skierowana na klawiaturę do wprowadzania kodu pin. Żeby chronić kartę płatniczą sprawdźmy czy bankomat nie wydaję się pod jakimś względem podejrzany. W takim wypadku lepiej z niego nie korzystać.


2

Jeśli podejrzewamy, że ktoś mógł skopiować dane z naszej karty, dobrze jest ją zastrzec, żeby chronić kartę ale również nas samych. Warto to zrobić, nawet gdy jesteśmy w jej posiadaniu.


3

Nigdy nie podawajmy osobom trzecim, nawet pracownikom naszego banku, kodu cvv. Jest to kod, który znajduje się na odwrocie karty, najczęściej obok naszego podpisu. Osoby dysponujące tym kodem i oraz innymi danymi z karty będą w stanie dokonać transakcji, nawet gdy nie będą w posiadaniu karty.


4

Oczywiście, gdy zagubimy kartę, czy gdy zostanie ona nam skradziona, żeby chronić kartę należy ją jak najszybciej zastrzec.


5

W wszelkich przypadkach, gady podajemy nasz kod pin warto drugą ręką zasłonić klawiaturę, aby nikt nie był w stanie zobaczyć jaki mamy kod pin.


6

Pamiętajmy, że kartą może się posługiwać tylko jej posiadacz, czyli osoba na nazwisko której została ona wydana. W przeciwnym wypadku może zostać zatrzymana na przykład przez pracownika sklepu, w którym będziemy chcieli zapłacić za towar.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • zdjęcie pochodzi z http://www.flickr.com/photos/skinat/5389816294/sizes/m/in/photostream/


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.12.2011

Komentarze