Jak bezpiecznie inwestować?

Inwestycje podręcznikowo dzielą się na te, które są bezpieczne i przynoszą niski zysk oraz na te, które są bardziej ryzykowne oraz z większymi szansami na pokaźny zysk. Inwestycje bezpieczne mają na celu ochronić nasze pieniądze przed inflacją oraz dać nam niewielką dodatkową premię. Tutaj skupię się na ich przedstawieniu, a także subiektywnej ocenie.

1

=== TRADYCYJNE LOKATY, KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE ===

Zazwyczaj zapewniają zysk niewiele powyżej inflacji i ich głównym zadaniem jest uchronienie nas przed spadkiem wartości pieniądza.

Ryzyko jest tutaj bardzo niskie. Jedyna sytuacja, w której nasz depozyt byłby zagrożony, to bankructwo banku. Do tego, jeżeli nasz bank byłby członkiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), odzyskalibyśmy zdeponowane pieniądze.


2

=== LOKATY STRUKTURYZOWANE i inne HYBRYDY ===

W zdecydowanej większości zapewniają ochronę 100% zainwestowanego kapitału, jednak nie zapewniają jakiegokolwiek zysku. Najczęściej spotykane połączenia to: lokata + opcje, lokata + kontrakty terminowe, lokata + akcje, lokata + polisa ubezpieczeniowa. Czasami lokaty zastępowane są inwestycjami w obligacje (o nich za chwilę). Charakteryzują się większym ryzykiem niż zwykłe lokaty i, teoretycznie, większymi możliwościami osiągnięcia zysku.

Jestem przeciwnikiem tego typu inwestycji, uważam, że samemu możemy skonstruować identyczny produkt omijający prowizje banków. Cytując bloggera APPa: "Nie mieszajmy polisy z lokatą tak jak nie mieszamy wódki z piwem.". Podpisuję się pod nim dwoma rękami.


3

=== OBLIGACJE SKARBU PAŃSTWA ===

Nie mamy zapewnionego zwrotu kapitału. Ale szansa, że nie dostaniemy ich z powrotem jest znikoma - musiałoby nastąpić bankructwo Polski.
Zazwyczaj są one delikatnie wyżej oprocentowane niż lokata bankowa, jednak czas deponowania to 2,3,5 lub 10 lat.
Dwuletnie mają stałe oprocentowanie. Pozostałe - zmienne. Obligacje trzyletnie są notowane na giełdzie.

Ciekawa alternatywa dla banku, ale ja nie przepadam za długim okresem deponowania kapitału. Lubię mobilność.


4

=== OBLIGACJE KORPORACYJNE ===

Jak w nie zainwestować zostało przedstawione w poradzie: "Jak inwestować w obligacje?".

Poziom ryzyka należy oceniać osobno dla każdej obligacji w zależności od firmy. Wiadomo, że ryzyko niewypłacalności firmy jest wyższe niż całego państwa. Jednak otrzymywana dość wysoka premia za ryzyko w postaci wyższego oprocentowania sprawia, że obligacje korporacyjne stają się ciekawą formą inwestowania pieniędzy.


5

=== FUNDUSZE INWESTYCYJNE ===

Pieniądze możemy również ulokować w funduszach obligacji lub funduszach rynku pieniężnego . Nie mamy 100% gwarancji kapitału, nie mamy też zadeklarowanego zysku, ale oczekiwany zysk jest nieco powyżej najlepszych lokat bankowych.


6

=== SUROWCE - ZŁOTO/SREBRO ===

Nie mamy zapewnionego zysku. Nie mamy zapewnionej ochrony kapitału. Dlaczego więc zostają tu wymienione?

Ponieważ złoto już od wieków jest uznawane za bezpieczną przystań w czasach zawirowań gospodarczych. Srebro podobnie. Ich główną rolą jest ochrona kapitału przy gwałtownych zmianach - np. hiperinflacji.


7

=== ZAGRANICZNE WALUTY ===

Podobna sytuacja jak w przypadku surowców - ochrona kapitału. Zakup dolarów, franków czy euro jest zabezpieczeniem przed nagłym spadkiem wartości złotówki. Jednak inwestycja w waluty i surowce powinna stanowić małą część portfela inwestycyjnego.

Nie mówię tutaj o inwestowaniu na rynku Forex, gdyż z pewnością nie mógłbym go zaliczyć do inwestycji bezpiecznych (za wyjątkiem pozycji zabezpieczających, ale to dłuższa historia)


8

=== SAMOROZWÓJ ===

Najbezpieczniejszy rodzaj inwestycji. Tego, co wiemy nikt nam nie zabierze, żaden kryzys. Może czas gorszej koniunktury gospodarczej warto przeznaczyć na podwyższenie własnych kwalifikacji i powiększenie zasobów wiedzy, aby z impetem pojawić się na rynku gdy sytuacja ulegnie poprawie? Może się okazać, że to najlepsze możliwe rozwiązanie.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Każdy podejmuje decyzję inwestycyjną samodzielnie i nie ponoszę odpowiedzialności za Państwa inwestycje.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.08.2010

Komentarze

gdyby nie było to tak skomplikowane, to chetnie bym spróbowała. to jednak nie dla mnie:(

Ostatnio zmieniony: 2013-03-12 10:35:15

fajne kompendium,ale zeby na serio inwestowac to trzeba sie wgryzc w kazdy z tych punkcikow.anyway dzieki!

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 02:39:15

Moim skromnym zdaniem tak jak wielu twierdzi 10-15% oszczędności powinno być odłożone w złocie. A jeśli już kruszce to tylko w Bullionvaultponieważ firma ta jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa jest obwarowana z każdej ze stron.
Państwa złoto jest przechowywane w skarbcach prowadzonych przez jedną z najpoważniejszych, darzonych największym zaufaniem firm w tej dziedzinie na świecie, szwajcarską Via Mat.
Trzy lokalizacje (Londyn, Nowy Jork, Zurych) odpowiadają zarazem trzem najbardziej aktywnym rynkom złota na świecie i dają Ci możliwość lokalizacji zagranicznej.
Jakość złota jest gwarantowana i można kupić tylko złoto, które już fizycznie znajduje się bezpiecznie w skarbcu. Sztaby są zawsze ubezpieczone i nie są ruszane z miejsca. Nawet w przypadku sprzedaży i przekazania złota od jednego użytkownika BullionVault (sprzedającego) do drugiego (kupującego) odbywa się bez ruszania złota z jego miejsca w skarbcu.
W każdej chwili można zweryfikować autentyczność swojego prawa do tego złota porównując listę sztab Via Mat z listą stanu posiadania wszystkich naszych klientów pod ich pseudonimami na publikowanym i powszechnie dostępnym na naszej stronie audycie codziennym BullionVault.
Ludzie, którzy posiadają złoto w BV, są jego legalnymi właścicielami (a tak nie jest w przypadku złota niealokowanego).
Twoje złoto - przechowywane w skarbcu - podlega bardzo solidnej ochronie.
Jest ubezpieczone.
Znajduje się pod ochroną ustawodawstwa, które wybraliśmy, sami więc podejmujemy decyzję, pod opieką jakiego prawa i jakiego rządu przechowujemy swoją własność. Można je też w każdej chwili zmienić.
Dostęp do Państwa konta jest chroniony przez najdoskonalsze technologie szyfrujące - ale system BullionVault jest zaprojektowany w taki sposób, byś był bezpieczny nawet wówczas, gdyby ktoś w jakiś sposób uzyskał dostęp do państwa konta.
Restrykcje dotyczące wypłaty środków dają pewność, że nie trafią one nigdzie indziej jak z powrotem do Pana /Pani.
Przez cały czas można monitorować dane księgowe BullionVault.
Złoto - dzięki przechowywaniu go w wyspecjalizowanym skarbcu - jest całkowicie bezpieczne, w związku z czym śmiesznie łatwo je ubezpieczyć, jest to również niedrogie.
Via Mat zaaranżował ubezpieczenie przechowywanego przez nas dla Ciebie złota i zaświadczenie tego ubezpieczenia jest dostępne na stronie.
Koszt ubezpieczenia wliczony jest w Twoją opłate za przechowywanie.
Posunięcia rządu skierowane przeciwko posiadaczom złota mogą stanowić realne zagrożenie. Dlatego właśnie BullionVault umożliwia Ci bezpieczne przechowywanie złota za granicą oraz ewentualną zmianę miejsca przechowywania przy niewielkim wysiłku z Twojej strony.
Konfiskata złota przechowywanego za granicą jest czymś niezwykle trudnym do przeprowadzenia dla jakiegolwiek rządu. Jest natomiast niezwykle łatwe w przypadku złota posiadanego w kraju, którego rząd chciałby to przeprowadzić.
W przypadku przechowywania złota za granicą, ważne jest, by robić to w miejscu, które nie jest politycznie czy militarnie zagrożone. Wielka Brytania, Szwajcaria i Stany Zjednoczone, każde na swój sposób, spełniają te kryteria.
Wszyscy klienci BullionVault - gdziekolwiek żyją - mogą czerpać korzyści z przechowywania za granicą, właśnie dzięki wyborowi lokalizacji. Jeżeli ktoś żyje w którymś z trzech krajów, w których znajdują się nasze skarbce, może też wybrać opcję przechowywania we własnym kraju, jeśli tak woli.
Twoje konto jest chronione przez zabezpieczenia kodujące i szyfrujące przy użyciu najbardziej zaawansowanych metod. Są one powszechnie uznawane za doskonałe zabezpieczenie komunikacji i przekazywania danych, opierają się na technicznych protokołach szeroko stosowanych przez banki, rządy i innych użytkowników rozwiązań internetowych, których charakteryzuje wysoka dbałość o standardy bezpieczeństwa.
BullionVault uznaje takie zagrożenia za poważne i cały system został pomyślany z uwzględnieniem założenia, że istnieje możliwość, że ktoś zdobędzie dane dostępu do Twojego konta. Ustanowił więc dalsze zabezpieczenia mające na celu ochronę Twoich pieniędzy nawet gdyby to się stało.

http://zloto.bullionvault.pl/#TMSZAS

Na koniec chciałbym przedstawić wizję przyszłości złota (jego ceny). Mam nadzieję, że to się spełni.To są fakty !!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=e7lIr0oKZ-4

Ostatnio zmieniony: 2011-12-03 18:29:36