Codzienne kroki w stronę ekologii. Czy robiąc zakupy, możesz ratować planetę?

Według najnowszego badania Ministerstwa Klimatu i Środowiska za największy problem naszego kraju Polacy uważają ochronę środowiska (52%), a dopiero na kolejnych miejscach wymieniają służbę zdrowia (48%) i gospodarkę (20%). Ponad połowa respondentów uważa także, że działania na rzecz minimalizacji niekorzystnych skutków zmian klimatu powinien podejmować nie tylko rząd, ale także my wszyscy. Czy wiesz, że takim działaniem mogą być zakupy przyjazne ekologii?

1

Konsumpcyjny styl życia to znak naszych czasów

Konsumpcyjny styl życia to znak naszych czasów

Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że współczesny świat opanowało szaleństwo zakupów. Agresywny marketing i rozwój handlu online sprawił, że kupujemy coraz więcej przedmiotów, których często tak naprawdę nie potrzebujemy.Konsumpcjonizm napędza produkcję, która niestety nie służy środowisku naturalnemu. Najlepszym przykładem jest branża odzieżowa. Masz świadomość tego, że każdego roku fabryki ubrań emitują do atmosfery aż 1,2 mld ton CO2? Słyszałeś, że przemysł tekstylny jest drugim po rolnictwie sektorem najbardziej zanieczyszczającym wodę na świecie?Z raportu Accenture „Czy ekologia jest w modzie?” wynika, że aż 26% ubrań w naszych szafach jest nigdy nienoszona. Gdyby nie nasz pęd do zakupów, fabryki produkowałyby mniej, jednocześnie także mniejsza ilość zbędnych rzeczy lądowałaby na śmietniku.Szkodliwy wpływ na naszą planetę mają także pestycydy stosowane przy produkcji owoców i warzyw, wycinki lasów pod nowe fabryki i hodowle zwierząt, czy wreszcie masowe stosowanie plastikowych opakowań. Wiesz, że jedna butelka PET rozkłada się nawet kilkaset lat, w międzyczasie uwalniając do gleby oraz wód podziemnych mnóstwo toksycznych substancji?


2

Jak połączyć zamiłowanie do ekologii i zakupów, by minimalizować negatywny wpływ na środowisko?

Całkowita rezygnacja z kupowania produktów jest z oczywistych względów niemożliwa. Jednak chcąc dbać o środowisko naturalne, możesz przestawić się na zakupy przyjazne ekologii. Na czym mogą one polegać?
Oto kilka wskazówek:
– kupuj tylko potrzebne rzeczy, a zbędnym daj drugie życie (podaruj znajomym, sprzedaj, albo oddaj potrzebującym)
– wybieraj produkty lokalne – nie trzeba ich transportować z daleka z użyciem aut, które przyczyniają się do zatruwania środowiska,
– sprawdzaj skład produktów – unikaj odzieży z poliestru i innych syntetyków, wybieraj opakowania biodegradowalne, ogranicz kupowanie mięsa z masowych hodowli, wybieraj kosmetyki naturalne itp.
To jednak nie wszystko! Czy wiesz, że istnieją gotowe rozwiązania, które pomogą Ci dbać o planetę? Przykładem jest ekologiczna karta oraz aplikacja, dzięki której zrobisz zakupy oczyszczające oceany.


3

Zamiast gotówki – ekologiczne karty płatnicze

Zamiast gotówki – ekologiczne karty płatnicze

Z pewnością jak większość społeczeństwa masz w swoim portfelu kartę płatniczą. W standardowej wersji jest ona zrobiona ze zwykłego plastiku. Z kolei ekologiczna karta jest wykonana z plastiku wyłowionego z mórz i oceanów. Za każdą wykonaną nią transakcję przekazywany jest 0,1% na oczyszczanie globalnych wód. Używając takiej karty na co dzień, możesz przyczyniać się do usuwania z mórz toksycznych substancji, a więc także do ochrony rozmaitych gatunków zwierząt i roślin morskich. Brzmi dobrze, prawda?


4

Aplikacje, które wspierają eko rozwiązania

Jako użytkownik ekologicznej karty możesz zyskać dostęp do aplikacji, w której kupisz eko-ubrania i dokonasz za nie płatności kodami QR, a więc bez konieczności rejestrowania się w sklepie. Co ważne, od każdego Twojego zakupu w aplikacji 1% zostanie przekazany na oczyszczanie wód i oceanów. To kolejny mały krok do ratowania naszej planety!


5

Marki, dla których środowisko nie jest obojętne

Korzystając z dostępnych na rynku aplikacji, zyskujesz dostęp do marketu modowego, w którym znajdziesz ubrania eko, a więc np. uszyte z naturalnych materiałów lub surowców pozyskanych z recyklingu, czy też z wykorzystaniem procesów produkcji redukujących ilość odpadów. Nie musisz tracić czasu na samodzielne szukanie marek oferujących taką odzież – aplikacja zrobi to za Ciebie.


6

Małe kroki - wielka sprawa!

Już wiesz, jak robić zakupy przyjazne ekologii? Możesz je sobie znacznie ułatwić, korzystając z ekologicznej karty i przez zakupy oczyszczające oceany w aplikacji od Pacific. Pamiętaj, że Twoje codzienne wybory podczas kupowania ubrań i innych produktów mają ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego i powstrzymania negatywnych zmian klimatycznych. Zacznij już dziś dbać o naszą planetę, kupując świadomie, a przede wszystkim odpowiedzialnie!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.08.2021

Komentarze