Używki a zdrowie psychiczne

Nie ma co ukrywać – używki sprawiają, że czujemy się dobrze. Wynika to z faktu, że nikotyna, alkohol czy inne substancje powodują w naszym mózgu wydzielanie dopaminy, serotoniny i innych „hormonów szczęścia”. Stąd też bierze się uzależniający potencjał substancji odurzających i psychotropowych – gdy jesteśmy uzależnieni, nasz mózg polega niemal wyłącznie na przyjemnościach dostarczanych mu z zewnątrz (w tym przypadku używkach), żeby czuć się dobrze. Problemem jest, że w takiej sytuacji przyjemność przestają nam sprawiać inne bodźce, jak ruch fizyczny lub rozmowa z drugą osobą.

1

Substancje psychoaktywne, jak zbiorczo nazywamy te środki chemiczne, które zmieniają nasz nastrój, mają znaczny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nadużywanie ich może być zarówno objawem problemów już istniejących (na przykład picie alkoholu, aby zwalczać stany lękowe), jak i ich przyczyną. Bardzo często jest jednak i jednym i drugim, co tworzy nakręcającą się spiralę.


2

Osoby, które miały kiedykolwiek kaca wiedzą, że jednym z jego objawów jest obniżenie nastroju. Jeżeli w celu podniesienia tego nastroju wypijemy następnego dnia jeszcze więcej, to kolejnego dnia będziemy się czuli jeszcze gorzej. To tutaj właśnie tkwi problem z substancjami psychoaktywnymi – dzięki nim czujemy się dobrze „na kredyt”, który prędziej czy później musimy spłacić gorszym samopoczuciem. Dobrą analogią jest wielodniowe używanie narkotyków stymulujących, jak amfetamina. Osoba biorąca w taki sposób jest w stanie wytrzymać np. kilka dni bez snu, jednak koniec końców będzie musiała odsypiać taki ciąg wiele dni, czemu będzie towarzyszyło znaczne pogorszenie stanu psychicznego.


3

Zarówno alkohol, jak i narkotyki nielegalne mają w większości niekorzystny wpływ na nasz rytm dobowy i sen, który dla dobrego samopoczucia jest niezwykle ważny. Tak samo sprawa ma się z odżywianiem oraz utratą wody i składników mineralnych z organizmu w wyniku nadużywania różnych środków – również nie pozostaje to bez wpływu na nasz stan psychiczny.


4

Szczególnie uważać powinny osoby, które w związku z problemami psychicznymi przyjmują przypisane przez lekarza środki farmaceutyczne. Niektóre badania wskazują, że środki antydepresyjne z grupy SSRI źle reagują z alkoholem, a połączenie z nim leków z przeciwlękowych czy nasennych (np. benzodiazepiny) może skończyć się nawet śmiercią.


5

Ważne jest, aby nawet przy okazjonalnym używaniu substancji psychoaktywnych zwracać uwagę, jaki wpływ mają one na nasze samopoczucie. Wejdź na stronę www.melanz.tv, wypełnij test i dowiedz się jak ograniczyć szkody związane z używkami i gdzie znaleźć wsparcie, jeżeli zaczną się one wymykać spod kontroli.


6

Projekt współfinansowany

Projekt współfinansowany

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej.


Przeczytaj teraz:

źródła zdjęć: Materiały partnera

  1. Michalina Jaworska Michalina Jaworska

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.03.2017

Komentarze