Jak znieść porażkę?

W nasze życie porażki są wpisane tak samo jak i powodzenie. Nie da się ich uniknąć. Wielu z nas zna gorzkie uczucie porażki, nie wszyscy jednak tak samo reagują na wieść o niezliczonym egzaminie, utracie pracy, odejściu kogoś bliskiego. Niektóre sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach są uniwersalne, a niektóre trzeba wypracować samemu. Oto kilka pomysłów, jak przeżyć porażkę.

  • Rozsądek
  • Aktywność
1

Uświadom sobie, że odniosłeś porażkę. Im szybciej dopuścisz do siebie tę wiadomość, tym szybciej się z nią uporasz. Oceń swoją sytuację. Przeanalizuj, jakie kroki wykonałeś przed katastrofą, a jakie mogłeś wykonać, by jej uniknąć.


2

Szukaj sposobu naprawienia sytuacji. Niektóre zdarzenia są tylko sygnałami ostrzegawczymi i dzięki właściwemu postępowaniu możesz nie dopuścić do pojawienia się katastrofy. Jeśli jednak nie uda ci się jej zapobiec, staraj się planować dalsze życie ze zmianami.


3

Porażki nie da się wykreślić, niestety będziesz musiał ją przecierpieć. Żal jest jedną z emocji, jakie odczuwamy, podobnie jak radość czy zadowolenie. Przetrwać ten kiepski czas możesz dzięki rozmowie z kimś bliskim, poświęceniu się swojemu hobby lub oddaniu się przyjemnym zajęciom.


4

Nie rozpamiętuj zbyt długo porażki, skup się raczej na planowaniu dążenia do kolejnego celu w życiu.


5

Złe emocje warto rozładować. Płacz bywa uznawany za oznakę słabości, jednak lepiej czasem pozwolić sobie na łzy, niż gromadzić w sobie nie wyrażony smutek i żal. Emocji możesz pozbyć się także dzięki wysiłkowi fizycznemu lub zabawie (np. tańcu na dyskotece).


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Potraktuj porażkę, jako z jednych doświadczeń, dzięki którym gromadzisz konieczną wiedzę o życiu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.09.2009

Komentarze

Jak mówi się: to, co Cię nie zabije, to Cię wzmocni. To prawda. Poprzez walkę z przeciwnościami, stajemy się silniejsi. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-27 16:33:54