Jak walczyć z kompleksami?

Kompleksy to coś takiego, co doprowadza nas do szału, a zwłaszcza młodzież. Już w okresie dojrzewania zaczynają się bardzo poważne natury psychicznej. Kompleksy duże i te małe towarzyszą nam przez cały czas. Jak walczyć z kompleksami? Czy w ogóle się da?

1

Niestety ludzie o słabszej psychice pozwalają sobą manipulować i to powoduje u nich obniżenie poczucia wartości oraz pojawienia się na tym tle kompleksów. Niby nic, a jednak robią spustoszenie w mózgu człowieka. Nie można pozwalać innym na wmawianie nam, że z nami jest coś nie tak.


2

Jako małe dzieci już obserwowaliśmy siebie przed lustrem. Koleżanka powiedziała nam, że mamy krzywe nogi albo nos. No i co z tego! Właśnie takie komentarze są nie na miejscu i przyczyniają się do pierwszych objawów kompleksów. Przez to czujemy się gorsi, a niby dlaczego? Kompleksów możemy nabawić się bardzo łatwo, gdy będziemy wierzyć w to, co mówią inni o nas. Bezkrytycznie nie należy przyjmować wszystkiego do siebie, bo to może być powodem zaniżania naszej samooceny o sobie.


3

Częstotliwość wypowiadania pod naszym adresem negatywnych opinii na temat wyglądu albo charakteru jest główną przyczyną tego, że zaczynamy się z tym zgadzać, a nawet przyznajemy rację. Coś, co dotychczas nie stanowiło tematu, przeradza się do rangi problemu, który zaprząta głowę. Najgorsze w tym wszystkim jest stosowanie porównywania do innych. Zawsze ktoś będzie lepszy, ładniejszy i zgrabniejszy, ale, czy to jest powód do popadania w kompleksy?


4

Co zrobić, aby zminimalizować kompleksy? Podejście do problemu i sposobu postrzegania siebie. To nic, że inni są ładniejsi. Musimy w sobie znaleźć cechy pozytywne i wszystkie atuty, natomiast minusy spróbować zamienić na mniejsze plusy.


5

Do nikogo nie porównujmy się. Oczywiście czerpmy wzorce, ale nie starajmy się dorównywać w każdym detalu. To po prostu jest niemożliwe. Każdy z nas jest niepowtarzalny i zawsze czymś będzie się różnił od drugiego. Nie zaczynajmy zdanie od słowa „nie mogę”, „nie umiem”, „jestem do niczego”. Takie osądy mają wpływ negatywny na nasze samopoczucie i wraz z ich wypowiadaniem nasila się ich działanie na psychikę i podświadomość.


6
http://www.flickr.com/photos/csessums/4966650814/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/csessums/4966650814/sizes/m/in/photostream/

Ważną rzeczą jest zdanie sobie sprawy z tego, że nie ma ludzi idealnych oraz, że ci, którzy próbują wmówić nam coś niemiłego też mają swoje wady. Może właśnie w ten sposób chcą zatuszować swoje niedoskonałości? Nie marnujmy swojego czasu na analizowanie głupich docinek kolegów i koleżanek. Szkoda życia na takie, błahe przywary, które niepotrzebnie zajmują naszą podświadomość. Lepiej się skupić i pracować nad własnym poczuciem wartości, a także nauczyć się akceptować nasze słabości i mankamenty urody. Naprawdę da się z tym żyć.


Przeczytaj teraz:

  1. Ewa  Wilczek Ewa Wilczek

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.06.2012

Komentarze

Kompleksy trzeba zwalczać w sobie. Przez to budujemy pewność siebie.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:49:21

Bardzo ciekawie opisane:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:03:13

Kompleksy towarzyszą nam w każdym aspekcie życia. Wiedza na ich temat pozwala przezwyciężać je i w dużym stopniu minimalizować. Pozdrawiam gliwicka.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-06 20:56:23

Przyznaję bardzo ciekawie opisane.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-05 17:58:03