Jak dbać o zdrowie?

Na szczęście także do naszego kraju dotarła moda na prowadzenie zdrowego stylu życia. Wieczorami widać coraz więcej osób uprawiających jogging, co chwila w mieście powstają nowe kluby fitness, a robienie co rocznych badań kontrolnych nikogo nie dziwi. Jeżeli Ty także postanowiłeś zacząć dbać o siebie to zacznij już od dziś! Jak dbać o zdrowie?

1

Przede wszystkim postaraj się prowadzić regularny tryb życia. Co to znaczy? Kładź się codziennie o tej samej porze, wstawaj wcześniej, żeby zjeść śniadanie i jedz posiłki o tych samych godzinach każdego dnia


2

Posiłków w Twoim jadłospisie powinno być 5. Jest to ważne między innymi po to, żeby utrzymać stały poziom cukru we krwi. Koniecznie zaczynaj dzień od śniadania, zabierz kanapkę i owoc do pracy, po powrocie zjedz z rodziną śniadanie. Potem jakaś przekąska i na 2,3 godziny przed snem kolacja.


3

Jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Wszyscy to zdanie słyszeli, a mało kto się stosuje. Pamiętaj, że warzywa i owoce o najlepsze źródło witamin i minerałów potrzebnych dla zdrowia Twoja organizmu.


4

Stosuj urozmaiconą dietę. To znaczy wymyślaj różne obiady, nie jedz codziennie identycznych Ci składniki pokarmowe.


5

Ruch i ćwiczenia. Nie chodzi o godziny wyciskania potu na siłowni, tylko regularne spacery, jogging czy jazdę na rowerze. Najbardziej mobilizujący jest karnet w fitness klubie, który sam przypomina, że trzeba to miejsce odwiedzić.


6

Rób regularnie badania kontrolne. Raz w roku morfologię krwi i badanie moczu każdy powinien zrobić. Te proste i tak powszechnie wykonywane badania, naprawdę wiele potrafią wykryć, a pamiętaj, że wczesne rozpoznanie choroby jest bardzo istotne.


7

Należy także pamiętać o innych badaniach, zalecanych dla konkretnych grup wiekowych. Kobiety po 35 roku życia powinny wykonywać mammografię lub USG piersi. Jeżeli w Twoje miasto odwiedza mammobus, albo prowadzona jest akcja przeprowadzanych darmowych mammografii, nie zastanawiaj się tylko idź. Nie wiadomo dlaczego, mnóstwo kobiet nie wykonuje tych badań. Bądź świadoma i odpowiedzialna i rób je regularnie!


8

Po 20 roku życia każda kobieta powinna również wykonywać samobadanie piersi. Uwierzcie, że same najlepiej rozpoznacie na nich jakąś zmianę, zauważycie, że na piersi jest „coś” czego w poprzednich badaniach nie zaobserwowałyście. Polecam moją poradę „Jak przeprowadzić samobadanie piersi”.


9

Regularnie odwiedzaj ginekologa. Robione corocznie badanie cytologiczne pozwala wykryć raka szyjki macicy w tak wczesnym stadium, że jest on całkowicie wyleczalny, jest więc o co się starać. Pamiętaj, że ta choroba w początkowym stadium nie daje objawów. Czasami można zauważyć krwawienia między miesiączkami bądź obfite upławy.


10

Nie bój się chodzić do lekarza. Jeżeli coś, cokolwiek w Twoim zdrowiu Cię niepokoi skorzystaj z porady lekarza pierwszego kontaktu. Nie ma co bagatelizować dolegliwości, które zaczynają Ci dokuczać. Lekarz ma obowiązek Cię przyjąć, dlatego śmiało odwiedzaj go ze swoimi problemami.


11

Mierz regularnie ciśnienie krwi. Zaniepokoić powinna wartość powyżej 140/90 mgHg. Szacuje się, że co trzeci Polak choruje na nadciśnienie tętnicze, które ma naprawdę sporo powikłań. Często wystarczy regularnie brać jeden lek, który ustabilizuje ciśnienie, warto więc sprawdzić, czy wartości Twoich ciśnień są prawidłowe.


12

Pamiętaj o tym, żeby wypoczywać, wysypiać się i znaleźć trochę czasu dla siebie. Każdemu należy się relaks, chwila odprężenia i zapomnienia o całym bałaganie dookoła.


13

Uwagi i spostrzeżenia

  • http://www.zaradni.pl/porada/1228,jak_przeprowadzic_samobadanie_piersi


Przeczytaj teraz:

  1. Joanna Chudzicka Joanna Chudzicka

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.08.2010

Komentarze

ciekawe porady

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:29:06

Uwielbiam Twoje zdrowotne porady ! Pozdrawiam i zapraszam do siebie, jakbyś miała czasem ochotę trochę kulinarnie ''zgrzeszyć'' ;-)

Ostatnio zmieniony: 2012-04-04 12:28:05

Szczegółowa porada.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-31 11:33:59

Porady bardzo fajne.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-18 21:06:23

Bardzo dużo cennych porad :)

Ostatnio zmieniony: 2010-10-23 12:45:20