Jak dbać o swój głos?

Porada o tym, co należy robić, aby móc zawsze się cieszyć dobrym głosem i nigdy go nie stracić.

1

Odstaw używki!
Przestań palić papierosy, pić dużo kawy i alkoholu. Niszczą Twoje zdrowie, nie tylko głos, ale ogólnie wyniszczają Cię od wewnątrz. Podrażniają struny głosowe, co sprawia, że nasz głos nie brzmi tak jak brzmieć powinien.


2

Jeśli znajdujesz się poza domem, oddychaj przez nos. Przy obecnej temperaturze, oddychając ustami można sobie bardzo uszkodzić aparat mowy, może również ulec osłabieniu śluzówka jamy ustnej i gardła, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania infekcji


3

Nie krzycz zbyt często. Możesz sobie uszkodzić struny głosowe nawet bardziej, niż pijąc alkohol i paląc papierosy. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do "zaniemówienia", czyli chwilowego utracenia głosu.


4

Unikaj pomieszczeń, w których powietrze jest mało wilgotne. Im wilgotniejsze będzie, tym lepiej dla naszego głosu. Unikaj także wdychania różnego rodzaju kurzu. Może to doprowadzić do stanu zapalnego gardła, a tego właśnie chcemy uniknąć.


5

Ćwicz głos. Często śpiewaj (oczywiście nie krzycz :-)), oddychaj prawidłowo - przeponą i przy odpowiedniej postawie - wyprostowanej. Dużo mów. Słuchaj osób, które bezbłędnie posługują się danym językiem i staraj się je naśladować.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.12.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 18:02:15