Domowe sposoby na opryszczkę

Opryszczka to problem zarówno estetyczny jak i zdrowotny. Zaczerwieniona swędząca grudka, pęcherzyk a następnie pękający strupek nie dodaje uroku. Natomiast płyn znajdujący się w pęcherzyku zawiera wirusy, które łatwo przenieś na inne części ciała np. do oka lub zarazić nimi inne osoby /np. przez pocałunek lub picie z tego samego kubka/. Dlatego opryszczkę powinniśmy zwalczać już przy pierwszych objawach: swędzeniu, pieczeniu i zaczerwienieniu. Możemy do tego wykorzystać sprawdzone domowe sposoby. Jest ich wiele a ich skuteczność zależy od tego jak bardzo wirus zdążył już zaatakować nasze usta.

  • olejki z oregano, melisy, anyżowy, herbaciany,miód, pyłek pszczeli, kit pszczeli, mleczko pszczele, dziurawiec, szałwia, melisa,czystek, aloes, żyworódka, nagietek, babka lancetowata, anyż, czosnek, chrzan, cebula
1

Dieta

Dieta opryszczka wargowa

Według naukowców co najmniej 70% osób jest nosicielami wirusa opryszczki ale uaktywnia się ona dopiero wtedy gdy nasz organizm jest osłabiony, przemęczony, zestresowany i niedożywiony. Dobrze by w naszej codziennej diecie pojawiały się takie produkty jak: pieczywo razowe, fasola, kasze, orzechy, otręby pszenne, kiełki zbóż i wątróbka.


2

Olejki

W walce z "febrą" pomagają olejki: z oregano, melisy, anyżowy lub herbaciany. Możemy nimi bezpośrednio smarować zmiany chorobowe lub olejki mieszać z niewielką ilością kremu nawilżającego i smarować opryszczkę tak przygotowaną miksturą.


3

Medykamenty z ula

Najbardziej pospolitym lekiem jest prawdziwy /nie sztuczny/ miód, którym smarujemy febrę.
Aby wzmocnić działanie miodu możemy dodać do niego pyłek pszczeli. Pyłek możemy również zastosować sam, dodając do niego odrobinę wody i uzyskaną papkę nakładać na opryszczkę.
Skuteczny jest również okład z propolisu /czyli kitu pszczelego/ lub smarowanie "zimna" mleczkiem pszczelim.


4

Zioła

Liście melisy lub szałwii działają antyseptycznie i przyspieszają gojenie się opryszczki - wystarczy świeże liście rozgnieść i posmarować febrę wyciekającym sokiem.
Możemy również wykorzystać suszoną szałwię: 1 łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy i odstawiamy na 15 min. Następnie maczamy wacik i przykładamy go na 15 min. 3-4 razy dziennie.
Możemy wykorzystać w/w zioła w torebkach ekspresowych: zalewamy 120 ml wrzątku, przykrywamy odstawiamy na kwadrans a następnie przykładamy torebkę do "zimna". Podobnie możemy przygotować dziurawiec lub czystek.


5

Dobroczynne rośliny

W leczeniu opryszczki sprawdzają się: aloes, żyworódka, babka lancetowata. Z liści tych roślin wystarczy wydobyć trochę soku /rozgnieść liście/ i smarować nim kilka razy na dobę "febrę".
Możemy również wykorzystać przeciwzapalne właściwości anyżu- płaską łyżeczkę zalewamy0,5 szklanki wrzątku, odstawiamy na kwadrans a następnie kilka razy dziennie robimy okłady.
Dobrze sprawdza się również nagietek a dokładniej sok wyciśnięty z kwiatów tej rośliny.


6

Warzywne okłady

Czosnek, cebula i chrzan działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Plasterki tych warzyw możemy bezpośrednio przykładać do opryszczki lub przygotować z nich papkę /ścierając na tarce jarzynowej o drobnych oczkach/ - zarówno plasterki jak i papkę przykładamy na 2-3 min. i zmywamy.


7

Higiena

Mając opryszczkę powinniśmy zachować szczególną ostrożność aby nie narazić się na powikłania lub nie zarazić innych domowników. Powinniśmy myć ręce po każdym dotknięciu "zimna" lub nałożeniu leczniczej "mikstury". Wszelkich wacików, którymi robimy okłady używamy jednorazowo. Korzystamy z osobnych kubków, sztućców które następnie dokładnie myjemy w gorącej wodzie z detergentem. Używamy osobnego ręcznika do twarzy. Podczas robienia makijażu i demakijażu uważamy, by nie dotknąć /np. wacikiem/ pęcherzyka a następnie oczu. Nie całujemy się.


Przeczytaj teraz:

źródła zdjęć: wikipedia:https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaka%C5%BCenia_opryszczkowe#/media/File:Herpes_labialis_-_opryszczka_wargowa.jpg;

  1. Renata Janicka

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.02.2017

Komentarze