VR – wszystko, co musisz wiedzieć o virtual reality

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, zaczyna towarzyszyć nam coraz częściej. Do niedawna był to produkt deficytowy, na który pozwolić mogli sobie tylko nieliczni. Dziś często można spotkać virtual reality w centrach nauki, galeriach handlowych czy w prywatnych domach. Za pomocą tej technologii można przenieść się do wyjątkowego świata, który zachwyca możliwościami oraz wyglądem.

1

Virtual reality

Virtual reality

Wirtualna rzeczywistość nie istnieje bez odpowiedniego sprzętu. Wszystko działa za sprawą specjalnych gogli, które odczytują obraz ze smartfona, komputera lub konsoli. Użytkownik otrzymuje przetworzony obraz w 360°, dzięki czemu może oglądać wszystko to, co ma przed, obok i za sobą. Gogle można podzielić na dwie grupy – jedne odczytują informacje tylko ze smartfonów (są o wiele tańsze), a drugie wyłącznie z dodatkowego sprzętu takiego jak konsola czy PC. Drugie rozwiązanie jest o wiele droższe, bo zarówno gogle, jak i sam sprzęt, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście ceny od dnia premiery znacząco zmalały, ale nadal jest to dość duży koszt.


2

VR na każdym kroku

Wirtualna rzeczywistość otacza nas coraz częściej. Stanowiska z goglami spotkać można w interaktywnych centrach rozrywki i nauki czy nawet galeriach handlowych (m.in. takich jak galeria https://posnania.eu), co dowodzi o ich popularności. Posiadacze konsol mogą pozwolić sobie na taką przyjemność w zaciszu czterech ścian, podobnie zresztą jak osoby z odpowiednim sprzętem komputerowym. Gogle VR wykorzystuje się też do tworzenia nowoczesnych wystaw (m.in. wystawa "Björk Digital"), gier wideo czy oglądania multimediów. Doznania, jakich dostarcza ta technologia trudno porównać ze zwykłym oglądaniem filmów (nawet technologia 3D jest zdecydowanie mniej efektowna!), dlatego rozwijanie wirtualnej rzeczywistości ma w sobie niezwykły potencjał. Co prawda, na razie temat ten nieco ucichł (zwłaszcza w kontekście gier wideo), ale niedługo ograniczenia sprzętowe będą na tyle niewielkie, że z pewnością virtual reality jeszcze nie raz nas zaskoczy.


3

Gogle VR

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gogli. Najtańsze kosztują niecałe 100 złotych (najczęściej są to jednak „urządzenia” wykonane z kartonu i służą wyłącznie do oglądania obrazu ze smartfonów) – niewiele potrzeba więc by wypróbować możliwości technologii samemu. Droższe rozwiązania prezentują czołowi producenci – Sony, Oculus czy Samsung. Pierwszy z nich dostarcza odbiorcom gogle dostosowane do konsoli PlayStation 4. Drugi to wydawca m.in. sprzętu Oculus Rift, który można wykorzystywać na wiele sposobów na komputerach stacjonarnych. Z kolei Samsung tworzy urządzenia dostosowane do swoich modeli telefonów.


źródła zdjęć: Partnera

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.10.2018

Komentarze