Na co zwracać uwagę, wybierając internet stacjonarny?

Minęły już czasy, w których byliśmy skazani wyłącznie na jednego dostawcę internetu. Osoby mieszkające szczególnie w miastach mają możliwość wyboru pomiędzy wieloma ofertami, które pod pewnymi względami są do siebie podobne, ale jednak się różnią. Na co powinien zwracać uwagę klient, który chce wybrać optymalną dla siebie usługę internetu stacjonarnego?

1

Wybieramy najlepszą ofertę internetu stacjonarnego

Wybieramy najlepszą ofertę internetu stacjonarnego

Kryteriów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze oferty dostępu do sieci, jest wiele. Oczywiście mało który klient ma możliwość skorzystania z oferty internetu światłowodowego u wszystkich znanych operatorów. Zatem przed rozpoczęciem porównania usług warto wziąć pod uwagę, czy dana oferta jest dostępna dla naszej lokalizacji. Jeśli mamy już to sprawdzone, to możemy przejść do oceny poszczególnych usług pod względem przeróżnych kryteriów.


2

Umowa bez zobowiązań czy terminowa?

Nie masz potrzeby podpisywania umowy na 24 miesiące? Możesz wybrać umowę bez zobowiązań, choć nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę z istnienia takiej możliwości. Umowę bez zobowiązań ma np. UPC. Chodzi dokładnie o pakiet internet i telewizja w UPC. W momencie pisania tego artykułu klienci mogli korzystać z internetu i telewizji za 89,99 zł. Dokładnie chodzi o 116 kanałów i internet z prędkością do 150 Mb/s - właśnie bez zobowiązań. Istnieją również oferty specjalne, jak np. internet studencki, gdzie umowę można podpisać np. na okres od początku października do końca czerwca, co pokrywa się z rokiem akademickim.


3

Prędkość internetu

Obecnie np. w Warszawie można korzystać nawet z internetu z prędkością do 1 Gb/s, jednak większość klientów wybiera prędkość na poziomie ok. 150 Mb/s, której oferty są atrakcyjne cenowo. Jednocześnie taka prędkość jest wystarczająca, aby z internetu mogło korzystać kilku użytkowników jednocześnie bez narzekania na jakość połączenia. Warto pamiętać również, że określenie „do X Mb/s” wskazuje maksymalną prędkość pobierania. Prędkość wysyłania danych jest wielokrotnie niższa – przynajmniej w większości ofert internetu asymetrycznego. Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie usługi należy przede wszystkim zdecydować, czy dana prędkość internetu jest dla nas rzeczywiście potrzebna i czy ją wykorzystamy.


4

Koszt aktywacji

Zazwyczaj nie jest to wysoka kwota, ale jeśli różnica cenowa pomiędzy dwiema niemal identycznymi ofertami jest właściwie zerowa, to być może właśnie opłata aktywacyjna będzie tym czynnikiem, który zadecyduje o wyborze danej propozycji. U znanych operatorów aktualna wysokość tej opłaty wynosi od 0 do 29 zł. Oczywiście mowa o kwocie jednorazowej.


5

Zgody wymagane dla danej ceny

Bardzo często uzyskanie ceny, którą widzimy w ofercie, jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy zgodzimy się na korzystanie z e-faktury oraz wyrazimy zgodę na otrzymywanie materiałów promocyjnych. I takie zapisy pojawiają się w przypadku większości ofert. Jeśli nie wyrazimy zgody, to firma zaproponuje odpowiednio wyższą cenę.


6

Dodatkowe usługi w cenie

W ramach oferty dostępu do internetu firmy mają w swojej ofercie usługi dodatkowe. Może to być np. możliwość oglądania telewizji online – konkretnej liczby kanałów. Kolejnym dodatkiem może być pakiet związany z bezpieczeństwem korzystania z sieci. Warto sprawdzić dokładnie, co dodatkowo oferuje dana firma i czy ten dodatek rzeczywiście ma dla nas jakąkolwiek wartość.


7

Opinie znajomych i sąsiadów

Wśród znajomych czy sąsiadów znajdzie się zapewne niejedna osoba, która korzysta z danej oferty internetu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie są realne prędkości sieci, czy usługa działa niezawodnie, ale również, czy w przypadku problemów można liczyć na realną pomoc ze strony BOK-u.


8

Wybór usługi internetu łatwiejszy niż myślisz

Powyżej wskazaliśmy kryteria, które warto brać pod uwagę, wybierając usługę dostępu do internetu. Oczywiście w dalszym ciągu, szczególnie w mniejszych miejscowościach, klient może być skazany na daną usługę internetu stacjonarnego, ale nie zapominajmy, że alternatywą pozostaje internet LTE.


Przeczytaj teraz:

źródła zdjęć: Shutterstock

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.12.2018

Komentarze