Jak zwiększyć pojemność na dysku C?

W dobie szeroko dostępnego szybkiego internetu coraz bardziej powszechnym problemem z jakim musi borykać się przeciętny użytkownik komputera jest problem wynikający z przepełnionego dysku twardego, najczęściej lokalizacyjnie określonego jako dysk C. Rozwiązanie tej sytuacji może być dwojakie, tj. wymiana dysku na większy lub ewentualnie dodanie drugie dysku, bądź co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze uporządkowanie naszego dysku. Poniżej postaram się przedstawić najprostsze, zrozumiałe dla nawet mniej zaawansowanych użytkowników, sposoby zwiększenia wolnego miejsca na dysku C.

  • http://www.piriform.com/ccleaner
1

Porządkujesz „ręcznie” dysk, czyli wyrzucasz wszystko, co zbyteczne, a zajmuje dużo miejsca np. filmy, mp3, itp. (można przegrać na płyty CD, DVD).
Usuwasz wszystko z folderów TEMP (tymczasowych):
C:\Windows\Temp
C:\Documents and Settings
azwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp
W katalogu C:\WINDOWS usuwasz wszystkie foldery o nazwach zaczynających się symbolem dolara ($).

Foldery mogą być ukryte, aby je zobaczyć wchodzisz w górnym menu w „Narzędzia”, następnie „Opcje folderów”, wybierasz zakładkę ‘Widok” i zaznaczasz „Pokaż ukryte pliki i foldery”.


2

Wchodzisz na dysk C i prawym przyciskiem myszy (ppm) klikasz na „Właściwości” a następnie wybierasz „Oczyszczanie dysku”.


3

Wchodzisz na „Start”, następnie wybierasz „Panel sterowania” oraz „Dodaj lub usuń programy”. Wybierasz programy, których nie używasz i nie są ci potrzebne. Może się tu posiłkować opisem przy każdej z aplikacji, tj. używane często, rzadko lub nigdy.


4

Wchodzisz na dysk C i ppm klikasz „Właściwości”, następnie odznaczasz haczykiem "Kompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku”, po czym klikasz „Zastosuj”, a następnie w nowym już okienku klikasz "Zastosuj do folderów i podfolderów"


5

Porządkujesz dysk C za pomocą programów czyszczących, z których godny polecenia jest program CCleaner


6

Zmniejszasz miejsce kosza, którego pojemność domyślnie zajmuje 10% dysku, tj. klikasz ppm na ikonę kosza, wybierasz „Właściwości”, po czym suwakiem zmniejszasz pojemność.


7

Wchodzisz na dysk C i ppm klikasz na ‘Właściwości”, a następnie wybierasz zakładkę „Narzędzia” i klikasz „Defragmentuj”. Zoptymalizuje to sposobu zapisu plików, jednak trzeba tu zaznaczyć, że proces ten może trochę potrwać.


8

Wchodzisz na skrzynkę pocztową, klikasz ppm w „Skrzynka odbiorcza” sprawdzasz ścieżkę, gdzie zapisywane są wiadomości przychodzące, np.
C:\Documents and Settings\Users\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Identities{A5D2F26E-2624-4A7C-BD75-005DA13D413A}\Microsoft\Outlook Express\Skrzynka odbiorcza.dbx
Wchodzisz w to wskazane miejsce i usuwasz pliki „Skrzynka odbiorcza”, „Skrzynka nadawcza” itd.
UWAGA: musisz być pewien, że chcesz całkowicie wyczyścić skrzynkę z wszelkich maili i załączników, a usuwając w/w pliki nie możesz jednocześnie przebywać na tych plikach w skrzynce pocztowej.


9

Wchodzisz ppm na „Mój komputer”, klikasz na „właściwości”, a następnie zakładkę „Przywracanie systemu” i zaznaczasz „Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach”. Następnie w analogiczny sposób włączasz ponowienie przywracanie systemu.


10

Wchodzisz na ikonę „Internet Explorer” i ppm klikasz w „Właściwości”, następnie w zakładce „Ogólne” wybierasz „Usuń”, po czym klikasz w „Usuń wszystko”. W ten sposób usuwasz pliki tymczasowe internetu, pliki cookie, historię, hasła itd.
Podobnie w przypadku innych przeglądarek np. otwierasz przeglądarkę „Firefox” i klikasz na „Narzędzia”, następnie „Wyczyść prywatne dane”, gdzie wybierasz co chcesz usuwać.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.02.2011

Komentarze

Masz rację kozalesz, jednak w podanym przeze mnie sposobie usuwa się całkowicie pliki Outlooka, więc wybór należy już do użytkownika, czy chce usunąć wszystko czy też jedynie zmniejszyć rozmiar plików wg opisanej przez ciebie metody. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-01 21:16:14

O tym koszu to nawet nie wiedziałem.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-28 22:04:29

Co do kroku 8 Outlook express to jest prostszy sposób: Należy wejść w menu Plik -> Folder -> Kompaktuj wszystkie foldery. W ten sposób zmniejsza się rozmiar plików Outlooka.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-25 11:21:30