Jak przyspieszyć działanie komputera, usuwając spowalniające go programy?

Twój stary komputer znacząco spowolnił swoją pracę? A może twój nowo zakupiony komputer nie działa tak szybko jak powinien? Nie musisz od razu iść do sklepu, by wymienić go na lepszy. Problem często tkwi w zainstalowanych aplikacjach, które producent instaluje w celach reklamowych. W tej poradzie opiszę, jak pozbyć się niepotrzebnych programów.

  • Komputer z dostępem do internetu, Dysk instalacyjny Windows
1

Producenci oprogramowania i sprzedawcy sprzętu komputerowego często podpisują umowy, dotyczące umieszczania próbnego oprogramowania na nowych komputerach. Są to programy lub gry w wersji trial lub shareware, które można za darmo używać przez krótki czas, następnie należy je kupić. Programami takim mogą być: anty-wirusy, programy narzędziowe i graficzne, komunikatory lub odtwarzacze multimedialne. Wszystkie powyższe programy będą spowalniać włączanie się komputera, a także mogą pochłaniać moc obliczeniową, działając w tle.


2

Jak usunąć takie oprogramowanie?
Najprostszy sposób, to użycie aplikacji w panelu sterowania: "Usuń programy". Wystarczy zaznaczyć program, kliknąć odinstaluj i postępować zgodnie z instrukcjami jakie się wyświetlą się na ekranie.


3

Jeżeli takich programów jest więcej i nie dają się łatwo odinstalować, możemy użyć bardziej zaawansowanych narzędzi. PC Decrapifier lub Revo Uninstaller pomaga usunąć niechciane programy. Narzędzia, takie jak CCleaner, RegSeeker pomogą wyczyścić rejestr i utrzymać porządek na dysku.


4

Powyższe porady mogą być niewystarczające. Zdarza się, że programy są zakotwiczone tak głęboko, że ich usunięcie jest niemal niemożliwe. Ostatecznym rozwiązaniem jest sformatowanie dysku twardego i reinstalacja Windows.
Uważaj! Producenci często wgrywają kopie zapasowe oprogramowania na ukrytą partycję dysku. Pamiętaj żeby przy formatowaniu głównej partycji wyczyścić lub usunąć dodatkową.


5

Niektóre programy po usunięciu zostawiają pliki z zapisanymi ustawieniami, możesz je usunąć ręcznie.
Uważaj też by nie usunąć sterowników. Niektóre z nich mogą wyglądać podobnie jak zbędne programy, ale bez nich komputer nie będzie normalnie funkcjonował. Dotyczy to zwłaszcza programów, których producent jest również producentem sprzętu.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Uważaj by nie usunąć programów koniecznych do działania systemu Windows!


Przeczytaj teraz:

  1. Aleksander Wilusz Aleksander Wilusz

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.09.2012

Komentarze

Wszystko znane, ale warto to przekazywać potomnym. Jest ok :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-06 00:14:57

No tak... może i porada nie jest rewelacyjna, ale jest merytorycznie słuszna. Jakkolwiek, przyjmuję każdą konstruktywną krytykę, ale takiej tu nie widzę. Co się dokładnie nie podoba, co mógłbym poprawić?

Ostatnio zmieniony: 2012-10-01 23:06:56

Krok-4 też jest "niczego sobie"....
[rzenaułau]

Ostatnio zmieniony: 2012-10-01 11:43:01

No bomba nad bombami, szczególnie 2 punkcik.

Ostatnio zmieniony: 2012-09-24 23:09:55

Dla mnie bomba, bardzo pomocna rzecz jak ktoś nie wie o jej istnieniu :D

Ostatnio zmieniony: 2012-09-23 12:52:24

Przydatna porada, mi zawsze się robi jakoś mało miejsca na dysku właśnie przez takie programy. Krok 3 to dla mnie nowość powiem szczerze i na przyszłość będę przynajmniej wiedzieć, że coś takiego istnieje. :)

Ostatnio zmieniony: 2012-09-21 12:26:31