Dobry Internet, czyli jaki? Na co warto zwrócić uwagę wybierając pakiety internetowe?

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego z szerokopasmowego dostępu do Internetu korzysta aż 75% wszystkich gospodarstw domowych w naszym kraju, a regionów, w których ze względów technicznych nie można podpiąć Internetu, praktycznie już nie ma. Wręcz przeciwnie – w wielu miejscach usługi proponują różni operatorzy, którzy prześcigają się w ofertach dobrego Internetu. Wielu użytkowników, zwłaszcza tych mniej zaawansowanych, nie wie jednak do końca na co zwrócić uwagę wybierając pakiety internetowe. Oto krótki poradnik.

1

Dobry Internet – nie tylko pobieranie, ale również wysyłanie

Dobry Internet – nie tylko pobieranie, ale również wysyłanie

Podstawowym kryterium wyboru pakietu internetowego jest zazwyczaj prędkość. Jest to wartość, która determinuje jak dużo danych można pobrać w jednostce czasu. Prędkość jest najczęściej wyrażana w megabitach na sekundę (Mb/s). Nie należy mylić tej wartości z megabajtami (MB), których używa się zdecydowanie częściej do podawania wielkości plików. Przykładowo pakiet internetowy o prędkości pobierania 25Mb/s pozwala pobrać w sekundę plik o rozmiarze około 3 megabajtów. Jaką prędkość powinien mieć dobry Internet? Teoretycznie im szybszy, tym lepiej, ale wraz z prędkością rośnie również cena. Do przeglądania stron internetowych, korzystania z maila czy mediów społecznościowych bez problemu wystarczy prędkość do 10Mb/s. Jeśli ktoś chce korzystać z serwisów streamingowych do oglądania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości powinien zdecydować się na prędkość co najmniej 25Mb/s. Do ściągania dużych ilości danych z Internetu najlepiej wybierać najwyższe prędkości 100, 150, 250 a nawet 600Mb/s.Oprócz pobierania ważny jest również drugi parametr – wysyłanie, czyli tak zwany upload. Zazwyczaj jest około dziesięciokrotnie mniejszy od pobierania, a w ofertach zapisuje się go w następujący sposób 100/12 MB/s. Oznacza to, że w takim pakiecie Internetu można pobierać z prędkością 100 megabitów na sekundę i wysyłać z prędkością 12 megabitów na sekundę. Upload jest ważny między innymi podczas grania w gry komputerowe w trybie wieloosobowym, a także przy wysyłaniu dużych plików.


2

Usługi dodatkowe – co powinien zawierać pakiet Internetu

Oprócz samego dostępu do sieci dobry pakiet internetowy powinien zawierać również inne usługi lub dodatkowy sprzęt. Chodzi między innymi o udostępnienie routera, dzięki którym do sieci można podłączyć różne urządzenia. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest, aby urządzenia mogły łączyć się z routerem za pośrednictwem sieci bezprzewodowej - Wi-Fi. Dzięki temu w domu można korzystać z Internetu za pośrednictwem smartfonów lub tabletów, a laptopa można używać w dowolnym miejscu domu lub mieszkania.Szukając operatora Internetu warto, żeby oferował okres próbny. Przykład, gdzie można skorzystać z Internetu testowo można znaleźć pod tym linkiem - https://toya.net.pl/internet. Dzięki temu można sprawdzić czy wszystkie parametry techniczne zgadzają się z deklaracjami, a także czy wybrany pakiet internetowy spełnia wymagania klienta. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż wiązanie się „w ciemno” z usługodawcą roczną lub dwuletnią umową.


3

Dobry Internet to nie przywilej

Obecnie w Polsce dostępu do Internetu nie należy traktować jako przywileju. Wręcz przeciwnie, dostęp do sieci powinien być czymś oczywistym, a co za tym idzie oczywisty powinien być również wybór odpowiedniego pakietu internetowego. Warto więc nie tylko poznać oferty, które proponują operatorzy, ale również dokładnie zrozumieć co tak naprawdę wszystkie parametry i możliwości znaczą. Dzięki temu ostateczna decyzja podejmowana jest świadomie, a to najlepsza gwarancja satysfakcji.


źródła zdjęć: Partnera. Artykuł sponsorowany

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.12.2017

Komentarze