Jak pisać haiku?

Haiku to krótka forma poetyka pochodząca z Japonii. Haiku tworzyć może każdy. I każdy je tworzy...

1

Haiku tworzy każdy, ale nie każdy zapisuje. Haiku słyszysz każdego niemal dnia - przyjrzyj się słowom, które docierają do Ciebie każdego dnia z perspektywy haiku, a zobaczysz, jak wiele poezji nas otacza. Często sami ich autorzy nie dostrzegają poetyckości swych wypowiedzi.
Spisuj te myśli, swoje i zasłyszane - a będziesz poetą.


2

Haiku japońskie to trzywersowy utwór liryczny o określonym rytmie. Na Zachodzie, a Polska to tysiące kilometrów na zachód od Japonii, nie obowiązują żadne rytmiczne obostrzenia, utwory też mogą mieć inną ilość wersów, czyli linijek. Najczęściej 3-5, ale zdarzają się utwory 1-, 2-wersowe, a i takie, które mają ich 8. Jeśli wersów jest więcej niż 5, powinny być krótkie.


3

Nie rymuj w haiku. Jeśli czujesz potrzebę rymowania, wybierz raczej limeryki:
http://www.zaradni.pl/porada/3125,jak_pisac_limeryki


4

Używaj prostego języka. Unikaj perlistych sformułowań w stylu Roberta Makłowicza (to jest dobre, ale nie w haiku).


5

Haiku to obraz, skojarzenie, spostrzeżenie, ujęcie w słowach czegoś na zasadzie "pomyślało się", impresja itd. Nie musie, a wręcz nie powinno być morału na końcu. Haiku to nie są też sentencje ani cytaty motywacyjne...


6

Nie pisz haiku na zasadzie: usiądę sobie i napiszę haiku. To nie tak. Pisanie haiku to jest tak jakby taki tryb umysł: otóż włączasz go i on chodzi w sumie cały czas, uaktywniając się czasami jedynie - wtedy sięgasz po przysłowiowe pióro. Działa to trochę jak program wsadowy (batch), mówiąc językiem komputerowym. Albo jak program antywirusowy - niby nie daje o sobie znaku, ale gdy tylko pojawi się wirus - działa! Haiku jest właśnie takim wiruse :-)...
Nie nazywałbym to jednak natchnieniem. Natchnienie to jest pomysł, nad którym trzeba pracować. W przypadku haiku, przychodzi myśl, spostrzeżenie, refleksja, ciekawa zbitka słów - spisujesz... i już dzieło gotowe.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Haiku dobrze się pisze w trakcie spacerów - myśli same przychodzą, niektóre warto zapisać i będzie wiersz. Ogólnie w czasie, gdy głowa jest wolna często przychodzą różne myśli, które łatwo przeobrazić w haiku: podczas podróży pociągiem, autobusem, w czasie nudnych zajęć albo pracy (np. ochroniarza, o ile ma zmysł poetycki:-), a także przed zaśnięciem. Jeśli chcesz pisać haiku zawsze, miej przy sobie notatnik (nie musi być duży:-) i długopis.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. Piotr Stefaniak

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.11.2010

Komentarze

:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-04 15:25:36

Przykład fajnego haiku, które zapamiętałem wiele lat temu, nie ucząc się go na pamięć:

Kiedy tu wracam
widzę
że nie ma powrotu

Nie wiem, czy rozmieszczenie słów w linijkach zgodne jest z oryginałem : - )

Ostatnio zmieniony: 2010-11-13 18:49:13