Jak napisać felieton ?

Felieton to jeden z bardziej zaawansowanych gatunków, który pełni funkcje publicystyczne nie tracąc przy tym cech literackich (kompozycja, środki stylistyczne). Obecnie nierzadko publikowane są w czasopismach lub dziennikach – zazwyczaj cyklicznie. W poradniku przedstawiam kilka cech felietonów, które mogą ułatwić chętnym jego pisanie.

1

Swoją obszernością ustępuje esejowi.


2

Zabierając się za felieton, powinno się poruszać dowolny temat – pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń. Warto, by jednak tematyka była aktualna (np. zagadnienia polityczne, społeczne, obyczajowe). Temat ma być zarazem bliski autorowi.


3

Równie swobodne jest podejście do stylu felietonu. Dozwolone są więc korzystanie z różnych stylów. Warto korzystać także z artystycznych środków, ironii, satyry, paszkwili, groteski, kalamburów i innych gatunków wypowiedzi. Zaleca się barwność felietonu.


4

W felietonie ważne jest, by jego autor miał indywidualny, a zarazem lekki styl, niezaczerpnięty od innych osób. Autor od pierwszego do ostatniego zdania ma być sobą. Liczy się też subiektywne podejście z odrzuceniem obiektywizmu. Dobrze jest więc, gdy treść odwołuje się do krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Wypada w felietonie umieszczać autorowi swoje spostrzeżenia, opinie. Poza tym autor ma być wnikliwy, mieć talent analityczny.


5

W tekście felietonu powinny pojawić się pomysły zaskakujące jego odbiorców. Mają oni poczuć się zaangażowani, zmuszeni do refleksji i chęci rozwiązania postawionych w felietonie problemów.


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2010

Komentarze

indywidualność jest najważniejsza

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 10:21:45

Myślę, że nie raz się przyda przy pisaniu. :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 15:40:19

Porada fachowa odnośnie pisarstwa:).

Ostatnio zmieniony: 2010-11-20 11:22:13