Jak filcować na mokro?

Różnica między filcowaniem na mokro a filcowaniem na sucho polega na sposobie w jaki włókna łączą się ze sobą. Przy filcowaniu na sucho włókna wełny są mechanicznie splatane igłą. Natomiast przy filcowaniu na mokro wykorzystujemy taką właściwość, że włókna wełny pod wpływem wody pęcznieją a malutkie łuski, którymi pokryte są włosy, unoszą się i zazębiają z innymi łuskami. W ten sposób, po wyschnięciu, uzyskujemy dość trwałe połączenie. Tą metodą możemy stworzyć wielokolorowe powierzchnie o dowolnym kształcie, np szal, kapelusz czy torebkę.

  • wełna czesanka
  • mata do filcowania lub folia bąbelkowa
  • folia do zabezpiecznia miejsca pracy - może być folia malarska
  • woda z mydłem
1

Przygotowujemy ciepłą wodę z mydłem. Woda nie może być ani za ciepła ani za zimna. Chodzi głównie o nasz komfort. Filcowanie zajmuje dużo czasu i przez większość tego czasu nasze dłonie będą miały kontakt z wodą.


2

Rozkładamy folię a na niej matę do filcowania. Zamiast maty możemy użyć foli bąbelkowej.


3
http://www.flickr.com/photos/ingermaaike2/ http://www.flickr.com/photos/ingermaaike2/

Oddzielamy odpowiednią ilość włókien, moczymy je w wodzie z mydłem i układamy na macie. Formujemy kształt który chcemy osiągnąć. Możemy potem łączyć mniejsze płaszczyzny ale musimy pamiętać o tym, aby łączone krawędzie pozostawić na razie suche.


4
http://www.flickr.com/photos/7239929@N07/ http://www.flickr.com/photos/7239929@N07/

Teraz wcieramy, wałkujemy, miętolimy, głaszczemy tak aby namoczone włókna pocierając się o siebie łączyły się. Jeżeli wełna wyschnie dodajemy do niej wody aby cały czas była wilgotna.


5
http://www.flickr.com/photos/byjane/ http://www.flickr.com/photos/byjane/

Jeżeli uznamy, że efekt jest osiągnięty - zostawiamy wełnę do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli chcemy mniejsze kształty łączyć ze sobą to teraz pozostawione niesfilcowane krawędzie nakładamy na siebie, moczymy i filcujemy.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Możemy użyć wełny różnokolorowej - efekty mogą być zaskakujące


Przeczytaj teraz:

  1. Michał Fiejka Michał Fiejka

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.03.2011

Komentarze

Niesamowity efekt :)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 09:34:35

:)

Ostatnio zmieniony: 2012-07-18 20:26:09

Ten sposób jest też bardzo intrygujący.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 21:55:37