Jak wybrać utwór na pierwszy taniec?

Polska tradycja mówi, iż pierwszy taniec Młodej Pary wróży na całe życie. Jeśli jest płynny, bez potknięć i pomyłek to małżeństwo będzie zgodne i szczęśliwe. Dlatego też podczas przygotowań przedślubnych tak dużo czasu poświęcamy na odpowiedni dobór utworu i naukę pierwszego tańca. Czym kierować się podczas poszukiwań melodii do pierwszego tańca weselnego.

  • ślub, wesele, pierwszy taniec, muzyka, walc
1

Wspomnienia. Jeśli macie dobrze zatańczyć (często pomimo braku umiejętności) to najlepiej do dobrze znanej melodii. Do takiej, która pozytywnie się kojarzy, którą często nucicie. Przypomnijcie sobie "Waszą" piosenkę. Tę, do której On pierwszy raz poprosił Cię do tańca lub taką, która uprzyjemniała Wasz pierwszy pocałunek. Utwór, który dobrze się kojarzy, z którym macie miłe wspomnienia na pewno będzie odpowiednią oprawą do pierwszego tańca.


2

Na "raz dwa". Nawet niewprawni tancerze potrafią tańczyć na "raz dwa", czyli dostawiać nogę do nogi. Taki taniec jest najbezpieczniejszy pomimo braku wyszukanych figur, ekspresyjnych odchyleń czy wirujących obrotów.


3

Walc. To najpopularniejszy taniec prezentowany podczas wesela. Wiele szkół tańca prowadzi kursy, na których można nauczyć się jego podstaw. Do walca przydadzą się utwory rozliczane na " raz dwa trzy". Te najbardziej klasyczne to "Nad pięknym i modrym Dunajem" Straussa, Sunrise Sunset. Dużą popularnością cieszą się walce z filmów "Noce i dnie", "Trędowata", "Ojciec chrzestny", "Amelia", "Ziemia obiecana". Ale generalnie każda piosenka rozliczana na 3 nada się do walca np. Wodecki - Oczarowanie.


4

Tematycznie. Czyli szukamy piosenek o miłości. W tym wypadku spectrum jest na prawdę szerokie. Od polskiej klasyki po zagraniczne standardy. Na listę takich utworów możemy zapisać:
Chłopcy Z Placu Broni – Kocham Cię, Lady Pank - Zawsze tam gdzie Ty, Dżem - Do kołyski, Perfect - Kołysanka dla nieznajomej, Myslovitz – Dla Ciebie, Seweryn Krajewski - wielka Miłość, U2 – With Or Without You, Metallica - Nothing Else Matters, Aerosmith – Crazy, U2- One, Wet Wet Wet – Love Is All Around.


5

Ballady. Spokojne melodie, przy których można się po prostu pokiwać, poprzytulać, raz na jakiś czas wykonać obrót a na koniec ładnie ukłonić. Ballady to bardzo bezpieczne utwory, urokliwe i klimatyczne. Szczególnie polecam: Elvis Presley - You Are Always On My Mind, Bon Jovi - Hallelujah, R. Kelly - I Believe I Can Fly, Joe Cocker - You Are So Beautiful, 2+1 - Windą do nieba, Sumptuastic - Kołysanka, Zdzisława Sośnicka i Zbigniew Wodecki - Z Tobą chcę oglądać świat, Farba - Chcę tu zostać.


6

Disco Polo. Ponieważ o gustach się nie dyskutuje a dodatkowo należy być obiektywnym podczas pisania porady, stąd również ten typ muzyki w moim zestawieniu. Dla osób, które zdecydują się na taki rodzaj muzyki, proponuje standardy disco polo, czyli: Fanatic - Złoty krążek, Bayer Full – Żono moja, Top One – Biały Miś, Stasiek Wielanek – Zabrałaś serce moje, Dystans – Czerwona Jarzębina.


7

Bardziej ambitnie. Są utwory, które zupełnie przypadkiem trafiły pod strzechy sal weselnych. Raczej określamy je jako "poezja śpiewana". Pokłony tym, którzy wybierają tak ambitne utwory na pierwszy taniec. W tej kategorii wymienię: Grzegorz Tomczak - Niebieska Piosenka, Stare Dobre Małżeństwo - Zbieg okoliczności łagodzących.


8

Trochę szybciej. Odważni Państwo Młodzi potrafią zatańczyć na pierwszy taniec rock&rolla, czaczę lub swinga. Coraz częściej wykorzystuje się łączenie kilku utworów, z czego jeden lub dwa są na wesoło, w formie zaskoczenia gości. Młodzi tańczą wtedy lambadę, makarenę a nawet zumbę. Takie rozwiązanie pozwala wybrać utwór z tysięcy a może nawet milionów melodii świata.


9

Oryginalnie. Podpowiem kilka nietypowych pomysłów na pierwszy taniec a co za tym idzie na oryginale utwory. Może jakaś Młoda Para zainspiruje się i wykorzysta pomysły na swoim weselu. Polskie tańce narodowe lub regionalne, czyli polonez, polka lub krakowiak. Orientalnie, czyli melodie rodem z bollywood (taniec brzucha). Grecka zorba. Performance, czyli małe przedstawienie oparte na różnych formach tańca. Brake dane (wyzwanie dla Pana Młodego).


Przeczytaj teraz:

  1. Ilona Prostka Kubal

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.06.2012

Komentarze

Świetna porada, świetne kawałki. Nic tylko próbować :). Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-22 22:57:29