Jak napisać treść zaproszenia ślubnego?

"Teatr straconej wolności", " Ku radości przyjaciół..." czy "Trzy czwarte z miłości, dwie piąte z rozsądku.." to tylko kilka ze standardowych tekstów zaproszeń ślubnych. Warto jednak zaskoczyć gości weselnych bardziej wyszukanym, oryginalnym tekstem na zaproszeniu. Przeczytajcie kilka porad, jak napisać oryginalny tekst za zaproszeniu ślubnym.

  • zaproszenia, kreatywność, pomysłowość, odrobina talentu,
1

Wybierając zaproszenia ślubne, w pierwszej kolejności sugerujemy się wyglądem. Dopiero później skupiamy się na tym, co w środku, czyli na tekście zaproszenia.
Często zdarza się, iż producent lub wykonawca zaproszeń dysponuje gotowymi tekstami. Kiedy jednak chcemy być nieco oryginalni okazuje się, że w Internecie brakuje ciekawych propozycji.
Kiedy na kolejnej już stronie widzimy tekst "Teatr straconej wolności" - to pomimo ciekawego pomysłu możemy mieć pewności ze duży procent par już z niego skorzystało.
Polecam więc uruchomienie własnych talentów i samodzielne napisanie treści zaproszeń.
W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj zaproszeń. Do tych klasycznych najbardziej pasują proste teksty lub te, inspirowane stylem pisarskim.
Można pokusić się o fraszkę, pompatyczny wiersz lub doniosły poemat.
Uważajmy jednak na rymy. Źle dobrane potrafią zepsuć najciekawszy pomysł. W tym celu polecam posługiwanie się internetowymi wyszukiwarkami rymów.
Zaproszenia przygotowane w tonie humorystycznym, warto wypełnić tekstem w podobnym stylu. Używajmy wtedy lekkiego pióra, jednak bez wulgaryzmów, skrótów czy slangu (nie zrozumiałego dla Babci).


2

Generalnie, dobrym pomysłem jest inspirowaniem się powieściami lub filmami.
Dopuszczalne jest nawet cytowanie całych kwestii.
Tutaj podpowiem, iż świetną inspiracją mogą być powieści typu "Quo Vadis", "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" ale też "Ojciec Chrzestny".
Zdolniejsze pary mogą popróbować z tekstami z bajek np. Muminków czy Shreka.


3

Jednym ze sposobów przygotowania oryginalnego tekstu może być miks skomponowany z "gotowców" zamieszczonych w internecie. Tutaj jednak można posiłkować się tekstami napisanymi w tym samym stylu. Połączenie rymowanki i tekstów w stylu "Ojca chrzestnego" nie będą wyglądać korzystnie.


4

Pisząc własny tekst na zaproszeniu, nie zapominajmy o jego kompozycji. Jeśli zaproszenie jest składane na pół tekst trzeba sformatować inaczej, niż przy zaproszeniach składanych na trzy.


5

Nie należy również zapominać o niezbędnych informacjach, jakie należy przekazać w zaproszeniu tj. imiona i nazwiska Pary Młodej, imię i nazwisko osoby zapraszanej, miejsca i daty uroczystości.
Coraz popularniejsze staje się również potwierdzenie przybycia gości - tutaj nie poszalejemy z inwencją twórczą. Dużo więcej kreatywności wymagają teksty zachęcające do przyniesienia zamiast kwiatów, wina, książek lub kuponu lotto.


6

Życzę Wam wiele kreatywnych i ciekawych pomysłów i zachęcam aby pochwalić się nimi w szerszym gronie.


Przeczytaj teraz:

  1. Ilona Prostka Kubal

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.05.2010

Komentarze

TEATR UMYŚLNIE STRACONEJ WOLNOSCI

zaprasza na przedstawienie pod tytułem
"A potem żyli długo i szczęśliwie"
Adaptacja sztuki przez życie napisanej w 3 Aktach.

PREMIERA
14 czerwca 2004 roku

OBSADA
w rolach głównych

Panna Młoda : Anna Kalinowska
Pan Młody : Andrzej Kowalski

w pozostałych rolach udział biorą :
Ksiądz, Rodzice, Goście i Gapie

AKT 1 "Dla duszy"

Ślub Kościelny 14 czerwiec 2004 rok,
godzina 17.30 w kościele św. Tomasz w Krakowie

AKT 2 "Dla Ciała"

Przyjęcie weselne w restauracji "Czerwony Młyn"
przy ul. Wierzbowej 9 w Krakowie

AKT 3 "Noc Poślubna"

Bez udziału widowni

Ostatnio zmieniony: 2011-08-17 14:59:19


Ostatnio zmieniony: 2011-05-21 08:51:55

a ja pierwszy raz słyszę to sformułowanie, tj "teatr straconej wolności":) I co dam dalej zwykle piszą?

Ostatnio zmieniony: 2011-05-21 08:50:56