Jak pracować... żeby na tym nie stracić?

Jeżeli nie bierzemy pod uwagę własnej firmy, tytuł może się wydawać kontrowersyjny. Bo czy można stracić pracując na etacie? Okazuje się, że można i to sporo. Zacznę może od pewnej historii która przydarzyła mi się kilka lat temu. Będąc w zimie na placu budowy spotkałem robotnika, widać było po nim, że niezbyt inteligentnego który kopał rowy pod okablowanie. Nie była to łatwa robota, ziemia była zmarznięta a na dodatek padał śnieg. Wdałem się w nim w dyskusje na temat jego pracy i zarobków którą w skrócie można streścić: - Panie robotniku, ile wam tu płacą za taką ciężką robotę? - Eee, panie kierowniku 2,8 na godzinę, słabo - ale co ja zrobię jak roboty ni ma? - 2,8?! Przecież więcej wydasz pan na jedzenie żeby stratę energii uzupełnić niż tu zarobisz. A jak pan zachorujesz to za co leki kupisz? - Ale co ja poradzę, że roboty nie ma? Odszedłem zbyt zszokowany by prowadzić dalszą rozmowę. Z jednej strony - można podziwiać upór tego pracownika i chęć do pracy z drugiej jej kompletny bezsens co postaram się tu policzyć i przestrzec ludzi przed wykorzystaniem:

  • Twardy charakter i zdrowy rozsądek
1

2,8 na godzinę - robotnik pracował około 10 godzin dojazd zajął mu 1 godzinę w każdą stronę i kosztował w sumie 4 zł. Zarobił 28 zł - 4 zł = 24zł. 24zł/12h= 2 zł na godzinę! Każdy kto ciężko pracował fizycznie wie jak człowiek się robi po tym głodny. Jedzenie też kosztuje. Jest to oczywiście skrajny przykład ale istnieje wiele bliższych zwłaszcza znanych młodym ludziom.


2

Roznoszenie ulotek: 4,5 - 7 zł na godzinę. Musisz biegać od domu do domu i roznosić ulotki, praca jest męcząca ale także stresująca i niebezpieczna, każdy kto roznosił ulotki spotkał się na pewno z agresją ze strony ludzi a także zagrożenie ze strony psów, które nie raz próbowały wystawiają głowę przez kraty. Czy na pewno chcesz tak pracować?


3

Dbanie o ekspozycję: 5 - 7 zł na godzinę. Dbanie o ekspozycję to ładny eufemizm za którym kryje się zazwyczaj tragarz i robol. Jest to niezwykle trudna praca w której prawdopodobnie będziesz zmuszany do dźwigania ciężarów np. noszenie 25 kg worków z ziemniakami z magazynu na stoisko. Człowiek po takiej pracy jest głodny i obolały. Odradzam.


4

Podsumowując:
- Właściwie do każdej pracy musisz dojechać dolicz czas dojazdu do czasu pracy a będziesz mieć prawdziwą zapłatę którą dostajesz na godzinę.
- Dolicz koszt dojazdu.
- Nie daj się poniżać.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. Aleksander Wilusz Aleksander Wilusz

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.12.2010

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:20:29