Jak nie zostać telemarketerem?

Już pracowałeś jako telemarketer i nie chcesz więcej? Szukając pracy, ciągle trafiasz na oferty, które choć z pozoru niewinne - sprowadzać się będą i tak do dzwonienia i składania ofert? Poniżej kilka wskazówek, jak odróżnić ogłoszenie pracy skazujące na telemarketing od innych.

1
http://www.sxc.hu http://www.sxc.hu

Ogólnie wyróżniamy trzy rodzaje postępowania pracodawców oferujących pracę w telemarketingu.
1. telemarketing wprost.
Punkt za szczerość dla tych firm, które stawiają kawę na ławę i w ogłoszeniu piszą otwarcie, że chodzi o pracę w call center, sprzedaż telefoniczną, pozyskiwanie klientów, itd.
Tymi nie będziemy się tu zajmować. Jeśli ktoś chce - wie, na co się decyduje.


2

 1. krypto-telemarketing
  Tu trzeba uważać. Subtelnie przemycane słowa-klucze to często obsługa klienta, ba, nawet Specjalista ds. obsługi klienta, konsultant klienta, doradca klienta, przedstawiciel handlowy, budowanie bazy klientów, specjalista do spraw sprzedaży. Ktoś, kto raz miał z tym do czynienia i wywiązał się u niego syndrom reakcji alergicznej - wyczuje na odległość.
  Jak się uchronić? Starannie filtrować takie ogłoszenia, a przy pierwszym kontakcie z pracodawcą zmierzać do konkretyzacji charakteru pracy i zakresu obowiązków.


3

 1. niby-nie-telemarketing-ale-jednak
  Szczególnie uciążliwy rodzaj. W treści ogłoszenie nic nie wskazuje na to, że może się sprowadzać do telemarketingu. Stanowisko może nazywać się chociażby 'Pracownik biurowy'. Wszystko wychodzi na jaw już później, często po rozmowie kwalifikacyjnej, a nawet po uzyskaniu stanowiska. Czyli kiedy już zainwestowaliśmy trochę czasu i energii. Efekt - co najmniej rozczarowanie.
  Rada: jak wyżej - przy pierwszym kontakcie z pracodawcą zmierzać do konkretyzacji charakteru pracy i zakresu obowiązków.

  Ktoś ma jeszcze jakieś wskazówki?


 1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 09.02.2012

Komentarze

Co prawda znam tę pracę tylko ze strony klienta, ale muszę przyznać, że musi to być ciężki kawałek chleba. Jest to jeden z najbardziej niewdzięcznych zawodów jak podejrzewam, bo naturalnie to nie jest wina telemarketera, że sposób, w który działa jest często nachalny szczególnie w czasie pozyskiwania zupełnie nowego klienta. Praca mimo wszystko w kontakcie z ludźmi, a zdaje się, że takie zawody są właśnie najbardziej stresogenne. Do tego to nie jest ta sama interakcja z człowiekiem, co np. w sklepie, gdzie klient sam fatyguje się i poszukuje konkretnego produktu...

Ostatnio zmieniony: 2013-05-10 14:02:45

Telemarketing przeważnie jest w firmach, gdzie głównie sprzedaje się produkty i usługi. Trzeba patrzeć w ogłoszeniach, czym w głównej mierze będzie firma nastawiona na sprzedaż. Teraz w większości przypadków firmy organizują swoje call centra, gdzie ludzie oferują produkty telefonicznie. Trudno jest czasami rozpoznać ogłoszenie, które skonstruowane jest pod telemarketing. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-22 20:16:05

Natknęłam się na nowe, ciekawe sformułowanie: OPIEKUN KLIENTA. Z zakresu obowiązków wynika jednak, że ... to też będzie telemarketing ;)

Ostatnio zmieniony: 2012-02-15 23:53:10