Jak zrozumieć matematykę?

Matematyka, znana jako Królowa Nauk, jest bardzo często przez uczniów nielubiana, gdyż nie są w stanie jej zrozumieć. Ale czy aby na pewno? Gdzie tkwi błąd?

1

Stwierdzenia, że „nie znając alfabetu, nie napiszemy wypracowania”, są dla nas oczywiste. Ale jeżeli powiem, że „nie znając tabliczki mnożenia i kolejności wykonywania działań, nie zrozumiemy matematyki” już nie.


2

Bardzo częstym powodem nie rozumienia tego przedmiotu są najzwyczajniej na świecie luki w podstawowych zasadach funkcjonowania matematyki. Może warto na nowo poznać tabliczkę mnożenia i kolejność wykonywania działań? Są to dwa filary, bez których całe nasze wysiłki, aby nauczyć się rozwiązywać zadania spełzną na niczym.


3

Warto też nie patrzeć na zwykłe równania w zwykły sposób. Co przez to rozumiem? Każdy z nas lubi pieniądze i lubi je liczyć w swoim portfelu. No właśnie. Równania typu -8+6+12-4=? Nie traktujmy, jak ciemnej magii, złego uroku, który musimy pokonać. Spójrzmy na nie i zobaczmy ni mniej ni więcej to, co widzimy. A co widzimy? Że pożyczyłem od Karola 8zł., bo chciałem kupić sobie gazetę, później pomogłem mamie przekopać ogródek i dała mi za to 6zł, ale, że trzeba było jeszcze przyciąć żywopłot i zrobiłem to, więc mama dorzuciła mi jeszcze 12zł. W ten sposób zarobiłem 18zł, ale 8zł musiałem oddać Karolowi, więc zostało mi tylko 10zł. Ale kupiłem sobie jeszcze dużego loda w nagrodę za moją pracowitość. Kosztował mnie on 4zł. I tak w moim portfelu jest obecnie 6zł. W ten sposób rozwiązałem równanie :P


4

Czasami zdarza się, że naprawdę dana osoba nie jest w stanie w żaden sposób zrozumieć matematyki. A fakt, czy ja komuś pożyczyłem, czy ktoś pożyczył mi nie obrazuje gdzie powinien być plus, a gdzie minus, wówczas warto wybrać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która ustali, co jest przyczyną ów dysfunkcji.


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.04.2012

Komentarze

Ktoś kiedyś powiedział: "Jeśli chcesz się dobrze nauczyć grać w brydża to graj wyłącznie na pieniądze i to na jak najwyższe stawki!". Tutaj można powiedzieć tak: Chcesz się nauczyć matematyki? Nic prostszego! Po prostu zacznij... zarabiać pieniądze!
A tak z innej strony wydaje mi się, że aby dobrze pojąć matematykę trzeba ją po prostu...polubić.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-06 22:23:20

Jak najbardziej masz rację, jednak z własnego doświadczenia wiem, że problem zaczyna się przeważnie już na tym etapie, a nikt przecież nie puści dziecka po przedszkolu do gimnazjum, bo etapu podstawówki nie da się pominąć bez opanowania go. Raczej to miałem na myśli :)

Ostatnio zmieniony: 2012-04-06 21:50:31

Po za działaniami "plus" i "minus" matematyka to między innymi również:
permutacje, potęgowanie i pierwiastkowanie, mediana, silnia, dwumian Newtona, rachunek prawdopodobieństwa, schemat Bernoulliego, logarytmy, trójkąt Pascala, wariacje bez powtórzeń, procenty, wartości bezwzględne, itd-itp....
Matematyki moim zdaniem nie można zrozumieć - tylko trzeba się jej po prostu nauczyć.
Nauczyć się i korzystać z tej wiedzy na co dzień lub ją co jakiś czas odświeżać.
Zrozumieć można koleżankę-kolegę, jakąś powieść lub poezję, albo też film bez ścieżki dźwiękowej (napisów) w rodzimym języku.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-05 19:07:11