Jak uczyć się efektywnie angielskiego mając jedynie do dyspozycji Internet cz. 2- przyswajanie i opanowywanie? ?

Trochę czasu minęło od napisania przeze mnie pierwszej części, opisującej początki nauki języka angielskiego. W tej części skupię się na sposobach opanowania języka. Postępując według tej porady, łatwo i przyjemnie przyswoisz sobie angielski. Zapraszam do czytania ;)

  • AIM (http://www.aim.com/)/YIM (http://messenger.yahoo.com/)/MSN Msgr (http://www.download.net.pl/203/MSN-Messenger-Polski/)
  • konto na portalach typu facebook.com, twitter.com, friendster.com etc.
  • słownik mowy potocznej: urbandictionary.com , http://www.myenglish.pl/slang_angielski.php
  • WordPad
  • spis phrasal verbs: http://www.ang.pl/phrasal_verbs.php
  • Wikia Polska: http://pl.wikia.com/wiki/Wikia_Polska
  • forum dyskusyjne o twoim hobby
  • czat międzynarodowy Omegle: http://omegle.com/
  • gramatyka: http://www.tlumaczenia-angielski.info/
1

Jeżeli wykonałeś wszystko zgodnie z instrukcjami w 1. części poradnika, znasz już podstawy, lecz czas nauczyć się opanować wiele rzeczy.
Zacznij od rzeczy przyjemnych. Znajdź wirtualnych przyjaciół, dzięki którym będziesz mógł szlifować ten język. Jednak, by ta "przyjaźń" była trwalsza powinniście wymienić się identyfikatorami komunikatorów (popularniejsze amerykańskie: Yahoo Instant Messenger oraz AIM, popularny światowy- MSN), czy też popularniejszych serwisów społecznościowych (Twitter, Facebook).


2

Oczywistym jest, że na tym poziomie nie wszystko można zrozumieć tymbardziej, że English native speakerzy mają swój slang i skróty, które nie zawsze są jednoznaczne. Kiedy zobaczysz słówko, którego nie ma w podstawowym słowniku, udaj się do słownika miejskeigo: urbandictionary.com . Słownik definiuje pożądane zagadnienia tylko po angielsku. Istnieje także polski odpowiednik takiego słownika, który jest mniej dokładny, ale także efektywny: http://www.myenglish.pl/slang_angielski.php .


3

Słówka, zwroty, phrasal verbs i idiomy są także ważną częścią języka. Są ich miliony, więc raczej trudno nie trafić na nieznane przez nas. W tym celu polecam założyć dokument 'zeszyt' w WordPadzie. Nieznane zagadnienia można zawsze tam notować w formie tabeli.
Szczególną uwagę warto zwrócić na czasowniki frazowe (phrasal verbs)- związki czasowników z przyimkami, które nadają czasownikowi podchodnemu zupełnie inne znaczenie (np. check- sprawdzić, check in- zameldować się).


4

Kolejnym ważnym aspektem języka jest gramatyka, która jest opisana szczegółowo na stronie: http://www.tlumaczenia-angielski.info/ .


5

Aby urozmaicać swój angielski polecam wikię. Wikia to encyklopedia tematyczna, np. wikia o serii Harry Potter. Najbardziej rozwinięta jest oczywiście anglojęzyczna wikia. Warto odnaleźć wikię o tematyce własnej pasji. Ten rodzaj encyklopdii może, oczwiście, kazdy redagować (mechanizm wiki). Jeżeli nie znalazłeś wiki swojej pasji, to możesz sam ją założyć! Z własnego doświadczenia wiem, że ten sposób nauki języka jest dość ciekawy. Tłumacząc angielski-encyklopedyczny można nauczyć się wielu nowych słówek, a raczej idiomów ;)
wikia: http://pl.wikia.com/wiki/Wikia_Polska


6

Dobrym pomysłem jest też udzielanie się na anglojęzycznych forach. Jeżeli jednak nie mamy ochoty włączania się w takowe dyskusje, można udać się do najprostrzej formy gawędzenia- czatu, np. Omegle (http://omegle.com/). Ten czat właściwie ma przesłanie "szlifowania" angielskiego, ponieważ najczęściej można na nim spotkać mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej (ja zazwyczaj trafiałem na klimaty latynoskie, a'la Wenezuela czy Kolumbia)


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Najważniejsze w tym wszystkim jest odpowiednia motywacja i nastawienie. Siła woli jest największą, więc niech moc będzie z tobą ;)

  • warto grywać w proste gierki multiplayer (np. jak billard czy karty) na stronach anglojęzycznych. zazwyczaj przy takich gierkach jest czat

  • polecam także często czytać artykuły po angielsku na odpowiednikach polskiego onetu, np. yahoo.com


  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.07.2010

Komentarze

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 00:09:40

Ciekawe porady, myślę, że bardzo pożyteczne. Mnie w nauce angielskiego bardzo pomogło słuchanie piosenek i wypełnianie luk w słowach tej piosenki oraz oglądanie seriali. Oczywiście jeśli już ma się dobrze opanowane podstawy to dobrze jest na chwilę wyjechać na wyspy i zobaczyć jak w praktyce sobie radzimy z lokalnymi ludźmi :)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-17 13:49:28