Jak napisać wstęp pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Niemal każdy student podczas pisania swojej pracy staje w pewnym momencie przed trudnym wbrew pozorom zadaniem napisania wstępu do swojego tekstu, pracy magisterskiej lub licencjackiej. Mimo, że zadanie wydaje się z pozoru banalne, napisanie DOBREGO wstępu wcale nie jest takie proste. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że każdy promotor ma tak naprawdę swoją wizję dobrego wstępu w Waszych pracach. Moja porada będzie więc zawierała jedynie pewne ogólne wskazówki - szczegółów lepiej dopytać się u wykładowcy:)

1
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1000794 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1000794

Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca pisania wstępu: wstęp piszemy zawsze na końcu. Nigdy nie zaczynamy pisania swojej pracy licencjackiej czy magisterskiej od pisania wstępu. Najpierw piszemy treść, zakończenie a dopiero na samym końcu wstęp. Dlaczego? Otóż we wstępie warto napisać czego na przykład nie udało się nam zrealizować w ramach naszej pracy i wytłumaczyć się z niedociągnięć (np. z powodu braku źródeł). Ponadto wstęp musi zawierać opis układu naszej pracy, a o tym najlepiej pisać na końcu, gdyż w trakcie pisania często nasza praca ulegnie jeszcze zmianie.
Tak więc po napisaniu całej pracy przystępujemy do pisania wstępu.


2
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1382050 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1382050

W tym miejscu pojawia się pytanie ile mniej - więcej powinien objętościowo liczyć sobie wstęp. Przy pracach naukowych zakłada się, że powinien on wynosić nie więcej jak 10% całości. W 50 str. naszej pracy warto poświęcić na ten cel 3 - 4 strony. Kolejny problem który pojawia się przed nami brzmi ... jak właściwie zacząć? Możemy zacząć nasz wstęp np. tak: "Temat X (tu wpisujemy tytuł naszej pracy) był wielokrotnie poruszany w literaturze naukowej, brakowało jednak jego krótkiego, szczegółowego opracowania. Stąd autor pracy postanowił wypełnić lukę w literaturze naukowej i podjął się opisania tego problemu" . Pamiętajmy jednak że jest to jedynie PRZYKŁAD, który musimy dostosować do naszych potrzeb.


3

W kolejnych akapitach należy napisać, co skłoniło Was do pisania akurat na taki temat ( np osobiste zainteresowania autora), a następnie opisać plan pracy. Pracę możemy opisać np. w ten sposób: "Niniejsza praca składa się z 3 rozdziałów. Rozdział pierwszy, zatytułowany XY (tu wpisujemy tytuł rozdziału) ma na celu ukazanie zależności pomiędzy (...) " itd.


4

Tak jak zaznaczyłem na początku, wstęp służy nam również do tego, żeby wytłumaczyć się z pewnych niedociągnięć w naszej pracy. Możemy przykładowo wytłumaczyć się, że nie uwzględniliśmy jakiegoś czynnika w naszych badaniach, gdyż brakowało nam źródeł.


5

We wstępie nie wolno również zapomnieć o podziękowaniach dla osób, które pomogły Wam w jakiś sposób napisać Waszą pracę. Przede wszystkim wypadałoby podziękować promotorowi, za to że męczył się z Wami przez cały rok akademicki :D. Można również podziękować np. rodzicom za wsparcie itp.
W ten sposób dobrnęliśmy do końca naszego wstępu. Można tylko życzyć powodzenia na obronie!


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • pamiętajcie - najważniejsze jest to co mówi Wam promotor. To są tylko pewne wskazówki.


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.07.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:34:29

Hej.
Co do podziękowań dla rodziców - to może być tylko taki "smaczek" na sam koniec wstępu; ja go w swojej pracy umieściłem :) a co do tego pisania na początku pracy tego co nie udało się zrobić. Należy się tutaj z mojej strony w sumie chyba wyjaśnienie. Jestem na historii i kiedy piszesz na jakiś historyczny temat, to jest to jak najbardziej w porządku, że zaznaczasz na początku pracy, że nie zawarłaś tego i tego w swojej pracy, gdyż np. jedyne dostępne materiały znajdują się w lwowskim archiwum, lub napisane są po rumuńsku. O takie coś mi chodziło. Natomiast w istocie - przy innych kierunkach, można mieć zastrzeżenia co do pisania tego zaraz na wstępie:) Pozdr serdecznie

Ostatnio zmieniony: 2012-08-07 18:40:39

Dziękuję za odesłanie mnie do uwag i ostrzeżeń.
Oczywiście czytając poradę zapoznałam się również z nimi.
Ja zapytałam jedynie o Twoje własne odczucia związane z doświadczeniem już po obronie czy uważasz, że podziękowania dla rodziców są tutaj odpowiednie oraz wyraziłam swoje zdanie na temat pisania na początku pracy o tym, co się nie udało zrobić.

Wiadomym jest, że co promotor i co uczelnia to trochę inne wymagania.

Ostatnio zmieniony: 2012-08-07 14:40:37

W czerwcu broniłem się na jednej z podkarpackich uczelni i są to zalecenia mojego promotora. Warto czytać porady do samego końca - w uwagach i ostrzeżeniach wyraźnie zaznaczyłem, że najważniejsze są zalecenia poszczególnych promotorów, nie zaś własne autorskie, to jest jedynie przykład. Podziękowania dla rodziców? Mogą być, acz nie ma takiego wymogu. Naprawdę uważam, że jest to dobra forma, aczkolwiek nie będę upierał się, że jest to forma najlepsza. Każdy kierunek, każdy temat pracy jest specyficzny i wymaga własnego, specyficznego opracowania. Tak więc panuje w tym zakresie w pewnym sensie dowolność. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-08-03 20:17:52

"Otóż we wstępie warto napisać czego na przykład nie udało się nam zrealizować w ramach naszej pracy i wytłumaczyć się z niedociągnięć (np. z powodu braku źródeł)" po co pokazywać, że coś chcieliśmy, a nam się nie udało. Nie jeden profesor powiedziałby, że dla chcącego nic trudnego.
Ja uważam, że o tym nie ma co wspominać i to na samym początku pracy. To jest wstęp do pracy, a opis co zrealizowaliśmy jest w zakończeniu.

" "Temat X (tu wpisujemy tytuł naszej pracy) był wielokrotnie poruszany w literaturze naukowej, brakowało jednak jego krótkiego, szczegółowego opracowania. Stąd autor pracy postanowił wypełnić lukę w literaturze naukowej i podjął się opisania tego problemu" . "

Podziękowania dla promotorów mogą być chodź nie wszystkie Uniwersytety Państwowe je respektują zależy to pewnie też od samego promotora. Z podziękowaniami dla rodziców się nie spotkałam więc nie będę zabierać głosu.
Czy na prawdę uważasz, że jest to dobra forma?
Uważam, że lepiej jakby ktoś napisał "wypełniono lukę ukazującą się w wielu źródłach...."
Ostatnio zmieniony: 2012-08-03 13:17:05