Jak być samemu dla siebie korepetytorem matematyki/fizyki ?

Matematyka i fizyka uchodzą często za przedmioty trudne a zrozumienie ich za wymagające sporego wysiłku. Przez sporą część uczniów (deklarujących uparcie, że nie są 'umysłami ścisłymi') uważane za pięty achillesowe. Z tych dziedzin najczęściej uczniowie decydują się na korepetycje, często bardzo drogie. Tymczasem wystarczy odpowiednie nastawienie, strategia i chęci, by samemu dla siebie stać się korepetytorem matematyki czy fizyki.

  • motywacja, czas, samozaparcie, wiara w siebie:)
1
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1149240 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1149240

Dobre materiały

Wybierz się na 'polowanie' do dobrej księgarni. Spożytkuj trochę czasu na przeglądnięcie dostępnych podręczników i zbiorów zadań. Polecam kierowanie się następującymi kryteriami:
- zawartość - tematyka i poziom, który Cię interesuje
- przystępność - jasne, logiczne wyjaśnienia, bogate komentarze
- przykłady zadań z rozwiązaniami krok po kroku
- przejrzyste uporządkowanie treści
- przyjemny wygląd, ładna oprawa graficzna - w końcu ma Ci się podobać;)
Na pewno znajdziesz odpowiadające Ci książki i zbiory zadań - teraz autorzy podręczników prześcigają się w tym, by wiedza była wyłożona jak najprzystępniej.
Radzę kupić ok 2-4 pozycji (zawsze dobrze mieć porównanie i punkty odniesienia i może się okazać, że sposób tłumaczenia danego zagadnienia przez innego autora lepiej do nas przemówi).
Co prawda podręczniki nie są tanie, ale - w końcu średni koszt jednej godziny zegarowej korepetycji wystarczy na kupienie min. jednej porządnej książki zawierającej materiał z całego roku szkolnego!

Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na zakup materiałów drukowanych - korzystaj z internetu.
Coraz więcej jest portali oferujących całe bazy dobrze wytłumaczonych zagadnień i mnóstwo rozwiązanych przykładów zadań. Zlokalizuj więc te, które najbardziej Ci odpowiadają i często tam zaglądaj.
Przykładowe serwisy:
http://zadania-fizyka.pl/
http://matematyka.pisz.pl/
http://www.e-zadania.pl/


2
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/246949 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/246949

Dobra organizacja

Ustal sobie regularne godziny pracy z przedmiotem. Stara prawda, że lepiej zadziała godzina dziennie niż siedem godzin pod rząd raz w tygodniu.
Zorganizuj wszystko tak, żeby to był czas tylko dla Ciebie i matematyki/fizyki.
Nie staraj się nauczyć wszystkiego naraz. Przystąp do danego działu 'po kolei':
1. przeczytaj ze zrozumieniem wstęp teoretyczny;
2. przeanalizuj przykładowe rozwiązane zadania;
3. zrób do każdego działu serię zadań. W razie problemu wróć do pkt 1 i 2.

Polecam założyć sobie do przedmiotu nowiutki, ładny segregator lub skoroszyt, w którym będziemy gromadzić ( w uporządkowany sposób, np przy użyciu kolorowych karteczek z podpisami) nasze notatki, komentarze, uwagi czy własnoręcznie sporządzone algorytmy rozwiązywania zadań, zestawienia wzorów i pojęć. Ma to wiele zalet: porządkujemy w ten sposób wiedzę, lepiej zapamiętujemy, i oczywiście gromadzimy wspaniały materiał do powtórek w przyszłości - do sprawdzianów czy matury.


3
Źródło: http://www.flickr.com/photos/dineanddish/5386067123/ Źródło: http://www.flickr.com/photos/dineanddish/5386067123/

Dobre nastawienie

Pamiętaj, że w matematyce i fizyce wszystko jest logiczne, a Ty przecież jesteś rozsądnym człowiekiem!:)
Uwierz w to, że jesteś w stanie sam zrozumieć materiał.
Znacznie lepiej zrozumiesz temat, jeśli wyobrazisz sobie, że musisz go wytłumaczyć innej osobie - koledze, koleżance lub rodzeństwu.
Możesz też umówić się z kolegą/koleżanką z klasy, że podzielicie się trudnym materiałem a następnie nawzajem wytłumaczycie poszczególne tematy. To będzie jeszcze bardziej motywujące.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Przy takiej strategii znacznie wzrastają nasze umiejętności dzielenia się wiedzą! A w przyszłości - kto wie - może sami będziecie zarabiać na korepetycjach lub zostaniecie wspaniałymi pedagogami albo ekspertami z tych przedmiotów? :)


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.07.2012

Komentarze

Podstawą jest masa materiału, do którego dostęp w dzisiejszych czasach nie jest problemem czyli zbiorów i repetytoriów i równie duża ilość rozwiązanych zadań. Wg mnie wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy, choć ręki uciąć nie dam, że są ludzie, dla których nauka samemu nic nie pomoże... Bardzo dobra porada i zapraszam do mnie- również pare słów na ten temat. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-10 13:55:43