Jak rozumieć język kwiatów?

Jeszcze nasze prababki zamiast listów miłosnych otrzymywały dobrze przemyślane bukiety, z których czytały jak z wiersza. Za pomocą odpowiedniej kompozycji kwiatów można było wyrazić bardzo wiele uczuć. Niestety dziś ta sztuka odchodzi już w zapomnienie - a szkoda.

  • Kwiaty :)
1

Bardzo ważne jest symbolika kolorów. Biel oznacza czystość zamiarów, idealne uczucia. Czerwień to płomienna miłość, pożądanie. Różowy jest symbolem przyjaźni. Niebieski to wierność. Żółty oznacza zazdrość. Fioletowy to kolor smutku. Jasne kwiaty w pąkach symbolizują kobiecość, ciemniejsze i rozwinięte - męskość.


2

Poszczególne kwiaty również mają swoją symbolikę. Nie mam zamiaru oczywiście opisywać tu wszystkich, a tylko najważniejsze. Bez to pierwsza miłość (według niektórych źródeł zaufanie lub przyjaźń), fiołek skromność i wierność. Niezapominajka symbolizuje (jak sama nazwa wskazuje) pamięć. Stokrotka to niewinna miłość. Bratek to kwiat przyjaźni, pamięci o drugiej osobie.


3

Znaczenie niektórych kwiatów szczególnie zależy od ich koloru. I tak czerwony goździk symbolizuje podziw, biały - niewinność i słodycz, ale już żółty pogardę. Róża biała symbolizowała czystą, platoniczną miłość, zaś czerwona szaloną, namiętną miłość. Fioletowa róża oznacza przyjaźń, niebieska zaufanie, pomarańczowa dumę, żółta zazdrość. Różowa róża oznaczała przyjaźń. Gdy wierny dotąd wielbiciel ofiarowywał swojej wybrance bukiet różowych róż oznaczało to, że ich związek zamienił się właśnie w przyjaźń.


4

Cały bukiet również może mieć swoje znaczenie! Bukiet złożony z kwiatów białych, czerwonych oraz lawendowych oznaczał, że adorator zakochał się w swojej wybrance od pierwszego wejrzenia. Jedna biała róża w bukiecie czerwonych była zapowiedzią rychłych oświadczyn.


5

Obdarowując kobietę białym pąkiem róży, mężczyzna przekazywał "jesteś dla mnie za młoda". Zaś bukier czerwonych i różowych kwiatów był dyskretnym podziękowaniem za wspólnie spędzoną noc. Cztery białe, cztery różowe i cztery czerwone róże były prośbą o dyskrecję i ukrywanie przed światem swoich uczuć.


6

Do kwiatów, z których lepiej nie robić prezentów należą: jak już wspominałam - żółty goździk, symbolizujący pogardę; krokus, również symbolizujący pogardę; narcyz - symbol egoizmu; petunia (oznacza niechęć) oraz słonecznik - symbol fałszu i zarozumiałości


7

Fioletowy hiacynt oznacza prośbę o wybaczenie.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • W epoce wiktoriańskiej język kwiatów był ważny i ceniony. W XXI wieku, można potraktować go z przymrużeniem oka, lecz nie warto całkowicie o nim zapominać.


Przeczytaj teraz:

  1. Klaudia Nosal Klaudia Nosal

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.12.2010

Komentarze

świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 15:04:08

Świetna ta porada, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 09:07:11

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 23:28:11

Ekstra opis wszystkich, podstawowych kolorów.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-30 17:34:47