Jak grać w piątkowego durnia?

Piątkowy dureń to gra karciana. Jak każda gra tego typu wymaga chwili zastanowienia podczas ruchu. Dowiedz się jak grać w piątkowego durnia.

  • talia kart, przeciwnik
1

Podstawy i tasowanie.
Piątkowy dureń polega na pozbyciu się wszystkich kart jako pierwszy. Najpierw osoba pełniąca rolę krupiera rozdaje po pięć kart każdemu graczowi i wyjmuje jeszcze jedną kartę- jest to tzw. "kozera", "triumf"- wszystkie karty spod symbolu kozery działają jak Jokery- biją wszystkie inne symbole, w przypadku 2 kart triumfowych, oczywiście wygrywa wyższa. Talia pozostałych kart jest kładziona na odkrytego triumfa. Kwestią do uzgodnienia jest osoba zaczynająca. Zazwyczaj wyłania się ją przed rozdaniem kart: wszyscy uczestnicy biorą po jednej karcie z góry- zaczyna wtedy osoba z najsilniejszą kartą. Ilość graczy jest dowolna. Gra się wszystkimi kartami, z wyjątkiem Jokerów.


2

Gra- zasady.
Nazwa gry nie wzięła się także znikąd. Piątkowy- dlatego, że można wyjechać przeciwnikowi z: 1 karty, 3 kart lub pięciu. Szukamy parnych kart, gdy takie posiadamy, to czas dać je drugiemu graczowi. Do jednej i dwóch par/-y dodaje się trzecią/piątą kartę dowolną. Gracz może bić większymi kartami spod tego samego znaku oraz kozerami. Po każdym ruchu dobiera się karty z góry talii tak, aby w sumie mieć 5 kart. Jeżeli przeciwnik weźmie którąkolwiek z kart, traci ruch na twoją korzyść.


3

Wykończenie.
Na końcu musisz pozbyć się jako pierwszy wszystkich kart. Jeżeli przeciwnik zostanie z kartą/-ami, wygrywasz. Jeżeli przeciwnik pobije wszystkie karty, z których wyjechałeś i nie zostanie mu żadna, tak jak tobie- jest remis. Jeżeli zostaniesz z kartą/-ami- przegrałeś. Teraz już wiesz jak grać w piątkowego durnia, więc sądzę, że nie będziesz miał problemów z wykończeniem. Należy pamiętać, że warto na koniec zostawić wielkie kozery, najlepiej wraz z parami. Przegrany to tzw. "piątkowy dureń", "dureń" (stąd nazwa gry). Dureń ma zaszczyt przełożenia przetasowanych kart w następnym rozdaniu. Oczywiście jako przegrany, odstępuje pierwszeństwa ruchu.


4

Taktyki- wskazówki.
Pomysłem na twoją korzyść na pewno jest trzymanie wysokich kozer na finałową rozgrywkę. Triumfy od Waleta do Asa gracze mają w zwyczaju trzymać do samego końca nawet, jeśli dostaną je przy rozdaniu.
Bądź zawsze czujny i bacznie obserwuj karty, które bierze twój przeciwnik. Jeżeli bierze to prawie zawsze oznacza, że nie posiada kart z danego znaku. Wtedy wyrzucaj mu karty od najmniejszych do największych (np. 2♣, 5♣, 7♣, 10- nie karty większe niż 10 warto zatrzymać do bicia)
Wyjeżdżając z 3-ki czy 5-ki najlepiej rozegraj to tak, aby gracz biorąc karty, by ci je oddać, musiał pobić którąś z wziętych kart twój następny ruch. (np. wyjechałeś z 10♣, 10♦ i 4♥- wziął wszystkie, teraz powinieneś mu wyjść tak, by zniszczyć 3-kę, np. z 9♦).
Kiedy masz 5-kę do wyjścia i zauważając grę przeciwnika, spodziewasz się, że weźmie- wtedy rozegraj to na 2 tury, by pozbyć się większej ilości kart- wyjedź dwóch 3-ek, najlepiej tak, by pierwsza 3-ka była w stanie pobić drugą 3-kę.
Staraj się jak najczęściej bić, by często dobierać karty z talii. Nie dobierając kart, jesteśmy skazani na porażkę- przeciwnik wtedy nachapie się najwyższych kozer.
Jeżeli przeciwnik wyjeżdża kozerą, to bierz (jeżeli to środek gry, na końcu oczywiście bij!). Wtedy to oznacza, że pozostałe 4 karty to kozery, a piąta jest zawsze dobieraną.
Kiedy przeciwnik wyjeżdża z dużej 3-ki (np. dwóch Asów, Królów itd.), weź większe karty, trzecią (jeżeli niska) pobij. W przypadku większej piątki, pobij jak najwięcej kart, nie narażając się na straty większych kozer (wtedy też weź ze 2 większe).
Jeżeli masz na końcu Asa kozernego i 2 wysokie triumfy (10, Waleta, Damę lub Króla), nigdy nie zaczynaj wyjeżdżać od najwyższej! Zrób to w kolejności Dama, Król, As. W przeciwnym wypadku przeciwnik wziąłby Asa, pobił Króla i wygrał, bo zostałbyś z Damą.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Uważaj, aby nie zostać z talią dwudziestu kart w ręku, wtedy masz murowaną porażkę!

  • Ta gra potocznie zwana jest także po prostu dureń, niektórzy nawet myślą, że to właściwa nazwa.

  • Trzeba uważać mówiąc samo dureń w obcym środowisku- inna odmiana tej gry to szóstkowy dureń, którego też zwie się durniem.


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.08.2010

Komentarze

Ciekawa gra karciana :-D

Ostatnio zmieniony: 2011-03-09 14:45:22

Oj tak, ta gra trafnie sie nazywa"duren" - nie jeden gracz zostal z talia kart w dolni i lzami w oczach, gdy bylo to juz po raz 7 z rzedu:D. I uczy przegrwnia - warto w nia grac - szczerze polecam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-09 22:13:39