Jak zrobić pyszny sok marchwiowo - jabłkowy?

Każdy, kto choć raz spróbował świeżo wyciskanego soku z warzyw, lub owoców, wie doskonale, czym różnią się od tych z kartonika. Nie muszę więc szczególnie namawiać do picia codziennej porcji witamin, przygotowanych własnoręcznie. Jednym z moich ulubionych soków jest sok z marchwi i jabłek. O ile marchew mamy cały rok, dobre na sok jabłka są tylko na początku jesieni. Później sukcesywnie tracą sok i do wyciskania nie bardzo się nadają. Zacznijmy więc od zawekowania soku w słoikach.

  • jabłka - najlepiej słodkie, soczyste
  • marchew
  • cytryna
  • cukier lub miód
  • sokowirówka
1

Nie podam ilości składników, ponieważ każdy robi tyle przetworów, na ile ma ochotę. Jabłka dokładnie myjemy i usuwamy ogonki. W zależności od wymagań naszej sokowirówki – obieramy je, lub nie. Kroimy na części. Przepuszczamy przez sokowirówkę, do każdej porcji soku dodając odrobinę soku z cytryny. Zapobiegnie on odbarwianiu soku.


2

Wyciśnięty sok podgrzewamy, odszumowując i dodając cukier (lub miód) – w ilości 2 łyżki na litr soku. Cukier jest doskonałym konserwantem, zapobiegnie zepsuciu i pozwoli utrzymać sok, przez kilka miesięcy.


3

Gorący (nie zagotowany) sok, przelewamy do słoików lub butelek i pasteryzujemy. Odstawiamy słoiki do góry dnem, aż się dobrze zamkną. Tak przygotowany sok, przetrzymujemy w ciemnym, chłodnym miejscu


4

Kiedy mamy ochotę na sok marchwiowo – jabłkowy, wyciągamy zapasy. Marchew obieramy i kroimy na drobniejsze kawałki. Na parę minut zanurzamy w wodzie z sokiem cytrynowym. Przepuszczamy przez sokowirówkę. Mieszamy z sokiem jabłkowym w stosunku 2 /1 – wtedy sok ma wspaniały marchwiowy smak z domieszką jabłkowego aromatu. Tak jak do większości tego typu napojów, możemy dodać odrobinę mięty.


5

Codzienna porcja pysznego soku, zapewni nam nie tylko zdrowy wygląd, ale również znacząco wpłynie na siły witalne, doda energii i poprawi samopoczucie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
  1. Michalina Jaworska Michalina Jaworska

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.09.2009

Komentarze

Uwielbiam sok z marchewki. Piję Kubusia. Pycha.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-04 21:53:36